Elektriklenmiş saçlardan kurtulmak için 7 öneri

0
Elektriklenmiş saçlar
Elektriklenmiş saçlardan kurtulmak

Elektriklenmiş saçlarınızdan kurtulmanın gizemi çözülüyor. İşte karşınızda elektriklenmiş saçlardan kurtulmak için 7 öneri. Hepimiz saçlarımızın elektriklerini giderme ya da elektriklerini saklama ikilemiyle karşı karşıya kalmışızdır. Saç elektriklenmesi çok sinir bozucu bir problem olsa da umudunuzu kaybetmeyin. Sadece şapka taktığımız için ya da hava daha soğuk olduğu için ya da sırf nem daha düşük olduğu için asi saçlarla yaşamaya mecbur değiliz. İnternette elektriklenmiş saçlardan kurtulabilmemizi sağlayacak en iyi ipuçlarını sizler için araştırdım. Bu nedenle örgülerinizin arasına sakladığınız elektriklenmiş saçlarınız için daha fazla endişelenmeyin.

1- Saçlarınızı nemlendirin

Saçlarınızın elektriklenmemesi için en etkili yöntemin onları sürekli nemli tutmak olduğunu biliyor muydunuz? Şaşırdınız mı? Zarar görmüş, kırılmış saç telleri saçlarınızın kuruduğunun ve böylece elektrikleneceğinin ön belirtisidir. Her duşunuzda şampuandan sonra nemlendirici saç bakım kremi kullanın. Saç kreminizi iyice uygulayın ya da saçınızda en uzun süre kalacak nemlendiriciyi seçin ki dışarı çıktığınızda saç telleriniz gün boyu nemli kalabilsin.

2- Şampuanlamayın

Kuru saçların elektriklenmeye neden olduğunu bildiğimiz gibi, saçlarınızı sürekli yıkamak da elektriklenmeyi artırır. Saçlarınızı iki günde bir şampuanlayın ve daha kuru, daha soğuk havalarda da saçlarınızın nemini koruyabilmek için saç nemlendiricisi kullanın. Aynı zamanda saç derinizde oluşan yağlardan arınmak için kuru şampuan kullanabilirsiniz.

3- Saç bakım ürünlerinizi özenle seçin

Saçınıza ısıyla şekil veren ürünler elektriklenmeyi de oldukça artırır. Çünkü saçınızdaki tüm nemi emer, bu nedenle turmalin ya da iyonik saç kurutucuları seçmeniz size daha faydalı olacaktır ve onlar saçınızdaki elektrikle savaşacaklardır. Saçınıza ısıyla bir işlem yapmadan önce ısıya karşı koruyucu bakım ürünleri kullanmalısınız ve eğer daha da etkili olmasını istiyorsanız karışıma biraz da anti-friz serum eklemelisiniz.

4- Kauçuktan kurtulun

Saç elektriklenmesi sadece saç bakım yöntemleriyle çözebileceğiniz bir sorun değildir. İster inanın ister inanmayın, ancak ayakkabılarınız bile saçlarınızın elektriklenmesinde rol oynamaktadır. Oprah’nın güzellik danışmanı Valerie Monroe ‘Kauçuk tabanlı ayakkabılar vücudumuzda elektrik birikimine neden olur.’ demiştir. Vücudumuzdaki elektriği deşarj edebilmek için, deri tabanlı ya da kauçuk dışında farklı bir materyalden üretilmiş ayakkabılar önerilmektedir.

5- Saçlarınızı tararken daha dikkatli olun

Saçlarınızın elektriğini gidermenin bir diğer yolu ise saçlarınızı tararken onlara yumuşak davranmaktır. Sürtünme elektriklenmeye neden olduğundan, saçınızı tararken sürtünmeyi azalttığınızda ve daha özenli taradığınızda saçlarınız daha parlak ve düzgün olacaktır. Şekillendirirken parmaklarınızı kullanın ya da ahşap veya domuz kıllı saç fırçası kullanın. Şöyle düşünün, saçınıza daha fazla bir şeyleri sürmeniz elektriklenme olasılığını artıracaktır.

6- Alkollü ürünlerden kaçın

Saç spreyleri ya da diğer alkol bazlı saç ürünlerini kullanmak, saçınızın bozulmasını ve kalkmasını önlemek için mükemmel bir fikir gibi gözükebilir, ancak uzun vadede saçlarınızın kurumasına ve bu nedenle elektriklenmelerine yol açarlar. Alkolsüz saç ürünlerini tercih edin, ancak alkolsüzlerini bulmak çok zor olduğundan elinizdeki ürünü daha az kullanarak saçlarınızın tamamen alkolle kaplanmasını engelleyin.

7- Buhar makinesi kullanın

Saçlarınızdaki elektriklenmeden kurtulabilmeniz için size son tavsiyemse buhar makinesi kullanmanız. Buhar makineleri, özellikle kış aylarında kuru havaların etkileriyle savaşması ve saçlardaki elektriği alması için kesinlikle kullanılmalıdır. Yatak odanızda bulunan buhar makineniz, havayı nemlendirerek saçınızın ve aynı zamanda derinizin kurumasını önler, saçınızdaki elektriklenmeyi azaltır. Bir buhar makineniz yoksa kendi buhar makinenizi yapın! Bir tencerede su kaynatın ve bunu evinizin istediğiniz köşelerine koyun.

Umarım tüm bu tavsiyeler bu sezon içinde saçınızdaki elektriklenmeden sizi kurtarır. Saçınızın elektriklenmesinin sizi ne kadar rahatsız ettiğinin farkındayım, ancak günlük saç bakım rutininizdeki birkaç değişiklikle, siz de daha şık ve parlak saçlara sahip olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.