Elma sirkesi ile egzama tedavisi

0
Elma sirkesi
Elma sirkesi

Sürekli kaşınmaktan ve kızarıklıklardan şikayet ediyorsanız elma sirkesi ile egzamaya karşı elma sirkesini kullanabilirsiniz. Elma sirkesi birçok cilt rahatsızlığında anti bakteriyel özelliği ile oldukça faydalıdır. Elma sirkesi bileşenleri egzamanın ilerlemesini engeller, tahrişi ve kaşıntıyı giderir. Fakat bu noktada kullanacağınız sirkenin organik olmasına dikkat etmelisiniz. Pastörize edilmemiş ve filtrelenmemiş sirkelerin etkisi düşüktür. Elma sirkesini kullanmadan önce cildinizde herhangi bir yan etki yaratıp yaratmadığını test etmeniz faydanıza olacaktır.

Egzamaya Karşı Elma Sirkesi Kürleri

Yüksek bir anti oksidan olan elma sirkesi, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Yemeklerde tüketeceğiniz bu sirke bağışıklığınızı güçlendirir, sindirim sisteminizi düzenler. Egzama tedavisi için elma sirkesini dahili ve harici olarak kullanabilirsiniz.

Uygulama Şekli 1

Elma sirkesini cilde harici olarak kullanmak için öncelikle aynı oranda sulandırmalısınız. Egzamalı bölgesinin büyüklüğüne göre bir çorba kaşığı sirke ve bir çorba kaşığı kaynamış su oranını arttırarak temiz bir pamuk yardımıyla bölgeye sürün. Eğer cildiniz çok hassas ise bu oranı üçte bir olarak kullanın.

Uygulama Şekli 2

Eğer egzamalı bölge büyük ve şikayetleriniz fazla ise bu durumda elma sirkesi ile hazırladığınız banyo suyuyla duş almalısınız. Bir küvet dolusu ılık suya iki su bardağı elma sirkesi ilave edin. Aşırı sıcak su ile yıkanmaktan kaçının. Çünkü bu şikayetlerinizin artmasına neden olur. Ayrıca banyo suyunuza aspir yağı da ekleyebilirsiniz.

Uygulama Şekli 3

Elma sirkesi içerek hem egzama rahatsızlığınızı giderebilir hem de genel sağlığınızı katkıda bulunabilirsiniz. Bir yemek kaşığı elma sirkesini bir su bardağı ılık suyla birlikte yemeklerden önce tüketin. Fakat ülser, mide şikayetleri ve reflü gibi rahatsızlıklarınız varsa asitli bir yapıya sahip olan sirkeyi tüketmekten kaçının.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.