Elma sirkesi ile güneş lekesi tedavisi

0

Elma sirkesiCilt için oldukça faydalı olan elma sirkesi, içeriğinin asitli olması nedeniyle ciltte olan lekelerin azaltılması içinde kullanılan doğal bir üründür. Ciltte güneşin etkisiyle oluşan lekelerin giderilmesi için rahatlıkla kullanılabilir. Elma sirkesi güneş lekeleri içinde etkili bir üründür. Ancak cilt lekeleri için kullanılacak elma sirkesinin pastörize edilmemesi ve filtreden geçirilmemiş olmasına özen gösterilmelidir. Beyaz sirkede cilt lekelerinde organik elma sirkesi gibi etkili olmaz. Organik elma sirkesi özellikle akne izlerinde, güneş lekelerinde ve yaşlılık nedeniyle oluşan lekelerde faydalı olur.

Elma sirkesinin cilt lekelerinde kullanımı

Elma sirkesinin ciltte kullanılmadan önce gözeneklerin açılması gerekir. Bunun için önce cildin ılık suyla yıkanması tavsiye edilir. Elma sirkesini pamuğun üzerine damlatarak, ciltteki lekelerin olduğu bölge silinmelidir. Bu şekilde ciltte 20 dakika bekletilmelidir. Daha sonra cildin soğuk suyla yıkanması gerekir. Ciltteki güneş lekelerin etkili şekilde azaltılması için, uygulamanın her gün yapılması tavsiye edilir.

Ciltte siğiller için elma sirkesi kullanıyorsanız, elma sirkesine batırdığınız pamuğu yara bandıyla ya da bandajla siğil üzerinde sabitleyin. Bunun gece boyunca siğil üzerinde bekleterek, yeniden sirkeli pamuğu değiştirin. Tedavide başarı sağlanırsa, birkaç gün içinde renk değiştiren siğil kurur ve kendiliğinden düşer. Ciltte kızarıklık olursa elma sirkesini suyla incelterek kullanın.

Elma sirkesini güneş lekelerini gidermesi için buhar banyosu şeklinde de kullanabilirsiniz. Yarım çay bardağı elma sirkesini 1 litre suyun içinde kaynatarak, bunun buharına yüzünüzü tutabilirsiniz. Bu sırada başınıza bir havlu örterseniz, sirke ciltteki lekelere daha hızlı etki eder.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.