Elma sirkesi ile saç bakımı yapmak

0
elma sirkesi
Elma sirkesiyle saç bakımı

Saç dökülmesinden, yıpranmış saçlara ve hatta kepek sorunu olan saçlardan, solgun cansız görünümlü saçlara kadar birçok saç probleminizin anahtarı elma sirkesinde.

Elma Sirkesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Elmanın fermante edilmesi ile oluşturulan elma sirkesinin faydaları uzun yıllardır anlatılmakla bitmez. Kanser tedavisinden kilo vermeye kadar pek çok noktada faydası kanıtlanmış bu ürün, şeker hastalarının kan şekerini ayarlama, kolesteröl düşürme gibi daha pek çok önemli sağlık sıkıntısının çözüm anahtarı elma sirkesinde.

Elma Sirkesinin Saça Faydaları Nelerdir?

Kullandığımız suyun pH değeri 4.5-5.5 değeri arasında değilse (ki çoğumuzun evinde kullandığı suda bu oranın yakalanma ihtimali çok düşük) saçlarımız her yıkanıştan sonra sertleşecek, kuruyacak ve yıpranacaktır. Kuruma neticesinde kepeklenme sorunu da yaşayabilirsiniz. Eğer saçınızı yıkama işlemi bittikten sonra son durulumanızı yarım çay bardağı elma sirkesi ile yaparsanız, içerdiği asit nedeni ile saçınıza gereken pH dengesini sağlayacaktır.

Elma Siekesinin anti bakteriyel içeriği nedeni ile saçlarınızın diplerindeki bakterileri yok edeceği ve bunun da saç dökülmesini yavaşlatacağı unutulmamalıdır. Saç dökülmesinden şikayetiniz varsa, elma sirkesi ile arı sütü kapsülünü karıştırıp saçlarınızın alazan bölgelerine sürerek 1 gece beklemesini sağlayabilirsiniz. Şikayetinizin gün be gün azalacağını göreceksiniz.

Elma Sirkesinin saçı yumuşatma özelliği olmasından dolayı, son durulama suyunuza elma sirkesi karıştımanız hali ile saç kremi kullanmanıza gerek kalmaksızın, saçlarınızı yumuşacık yapabilir, kolayca tarayabilirsiniz de. Böylelikle alkali ve bazı kimyasal bileşenler içeren bir üründen daha kurtulmuş olacaksınız. Saçım sirke korkar mı diye sakın endişelenmeyin, saçınız kuruduktan sonra sadee mis gibi temizlik kokacak. Bu işlemi yapmanız ayrıca kepekten korunmanızı, saçlarınızın canlı ve parlak görünümünü de aynı anda sağlayacak.

Gelelim dikkat edilmesi gereken noktaya;

Elma sirkesinin yan etkileri:

Elma sirkesi asit içermesi sebebi ile tahriş edici olabilir. Özellikle hassas ciltlerde kızarıklığa sebebiyet verebilir. Sulandırarak kullanmanızı tavsiye ederiz. Sulandırılmadan kullanılan elma sirkesi hassas ciltlerde kasıntı ve yanmaya yol açabilir.

Ayrıca marketlerde satılan elma sirkesi ürünleri gıda koruyucu kimyasal bileşen içerebileceğinden dolayı, saç bakımınız için bu ürünleri değil, organik elma sirkesi tedarik ederek kullanmanızı öneririz.

Elma sirkesi ile saç bakımı tarifi

Yağlı Saçların yağ dengesini ayarlamak için haftada 1 aşağıdaki uygulamayı yapabilirsiniz;

  • 1/2 bardağı elma sirkesi
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 2 çay kaşığı kekik suyu
  • 1 su bardağı kadar su

Bu malzemeleri kullanarak oluşturacağınız karışımı saç diplerinize nazik harektelerle, masaj yaparak sürün. Nemli bir havluyla satışınızı kapatarak birkaç saat bekletin ve sonrasında iyice durulayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.