Elma sirkesinin cilde faydaları nelerdir

0
Elma sirkesi ve elmalar
Elma sirkesi faydaları

Önce doğal bir güzellik ve sağlık kaynağı olduğu bilim adamları tarafından da kabul edilen elma ve elma sirkesinin cilde faydalarını görelim: Cilt bakımı, cilt lekeleri, saç bakımı, varislerle mücadele, fazla kilolar ve sivilcelerle mücadele; evet, bunların hepsi için elma kullanabilirsiniz. Bu besleyici meyvenin 1 tanesi bile içerdiği vitaminler, organik asitler ve mineraller sayesinde günlük olarak alınması gereken vitamin ve mineral miktarının epeyce bir kısmını karşılıyor.

Elmada bulunan C vitamini cildi zararlı dış etkenlere karşı korurken, A vitamini ise nem kaybını azaltıyor ve dolayısıyla kırışıklıkların giderilmesine de yardımcı oluyor. Elmanın içeriğinde bulunan E vitamininin cildi korumak ve genç kalmasını sağlamaktan yana ciddi bir katkısı var. B1, B2 ve C vitaminleri ise sıkı bir doku yapısına sahip olmanıza yardımcı oluyor. 2-3 günde bir elma püresi hazırlayıp yüzünüze sürmeniz kirli havanın cildiniz üzerindeki olumsuz etkilerinin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Elma püresini 5 dakika kadar beklettikten sonra yüzünüzü yıkamalısınız. Aceleniz olduğu zamanlarda elmanın kabuğunu kalınca soyduktan sonra yüzünüze sürüp birkaç dakika bekletirseniz cildiniz gerginleşir. Taze elma suyunu yüzünüze ve boynunuza sürerek kırışıklık oluşumunu geciktirebilirsiniz. Bu son derecede pratik cilt bakımı yöntemleri sanıyoruz ki üşengeçlere bile zor gelmeyecektir. Elma sirkesi ise parlak saçlara, lekesiz bir cilde ve ince bir vücuda kavuşmanıza yardımcı oluyor.

Elma sirkesi ile tedaviler

Akne Tedavisi İçin Elma Sirkesi

Sarı elma
Elma

Yüzünüzü suyla seyreltilmiş elma sirkesiyle temizleyip suyla durularsanız cildiniz yumuşayacağı gibi, sirkenin antiseptik özelliği akne oluşumuna sebep olan mikropları da öldürecektir. Ayrıca 1 çay bardağı elma sirkesiyle yarım çay bardağı suyu karıştırıp bu karşımıma batırılmış bir parça pamukla sivilcenize kompres yapmanız da faydalıdır.

Saçtaki Kepekler İçin Elma Sirkesi

Saçlarınızın kepeklerden arınması ve pırıl pırıl parlaması için saçınızı güzelce yıkayıp duruladıktan sonra 1 litre suya 1 çay bardağı ekleyerek bir de bu karışımla durulayın. Faydasını görmek için bu işlemi bir süre boyunca her saç yıkayışınızda uygulamalısınız.

Cilt Lekelerine Karşı Elma Sirkesi

Elma sirkesini cilt lekeleri için 2 şekilde kullanabilirsiniz, 2 yöntem de oldukça faydalıdır. İhtiyacınız olan malzemeler sadece elma sirkesi ve su. Yarı yarıya sulandırılmış elma sirkesini bir kaba koyup kaynattıktan sonra bu suyla yüzünüze buhar banyosu uygulayabilirsiniz. Veya yüzünüzü 3-4 günde bir yine suyla yarı yarıya seyreltilmiş elma sirkesiyle silebilirsiniz.
Size elma ve elma sirkesini cilt bakımı ve saç bakımı için ne şekilde kullanabileceğinizi anlatmaya çalıştık. Elma sirkesi ayrıca varislerle ve fazla kilolarla mücadele için de kullanılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.