Elmalı yüz maskesi tarifi

0
Elma
Elma

Elma çok kolay bulunabilen, yıl boyunca taze olarak veya elma püresi olarak temin edebileceğiniz çok çeşitli yüz maskelerinde kullanılabilen bir meyvedir. Elmalı yüz maskesi ile elmanın doğal meyve asitlerinden faydalanabilir, cildinizin üst kısmındaki ölü hücre tabakasından kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda elma A vitamini, demir ve kalsiyum yönünden de zengindir. Elmalı yüz maskesi tarifini merak ettiyseniz okumaya devam edin.

Elmalı yüz maskesi için gereken malzemeler

 • Elma püresi
 • Buğday tohumu
 • Salatalık
 • Yumurta beyazı
 • Limon suyu
 • Misket limonu suyu
 • Nane yaprakları (kuru veya taze olabilir)
 • Misket limonu özü yağı
 • Bal
 • Adaçayı tozu
 • Yulaf ezmesi

Elmalı yüz maskesi nasıl yapılır?

 1. Küçük bir kasede 1 yemek kaşığı elma püresini 1 yemek kaşığı buğday tohumu ile karıştırın. Daha sonra bu karışımı çok incelmeyecek şekilde blenderdan geçirin ve temizlenmiş yüzünüze ve boynunuza uygulayın ancak göz çevresinden kaçının. Cildinize nazikçe masaj yapın ve 10 15 dakika boyunca karışımın cildinizde kurumasına izin verin. Daha sonra ılık ıslak bir bezle temizleyin ve yüzünüze soğuk su vurarak durulayın.
 2. Bir salatalığın yarısını ve bir elmanın yarısını soyun ve dilimleyin. Blenderdan geçirerek püre haline getirin. 1 yumurta akı, yarım çay kaşığı limon suyu, yarım çay kaşığı misket limonu suyu ve yarım çay kaşığı nane yaprağını da bu karışıma ekleyin. Bir damla misket limonu özü yağı damlatın ve tüm malzemeleri iyice karıştırın. Karışımı buzdolabına koyun ve 10 dakika bekletin. Daha sonra yüzünüzü ve boynunuzu temizleyin, göz çevresi hariç yüzünüz ve boynunuzun her noktasına parmak uçlarınız ile uygulayın. 15 dakika sonra ılık su ile durulayın. Karışımın kullanmadığınız kısmını 1-2 gün sonra dökün.
 3. Orta boy bir elmayı soyun ve rendeleyin. 5 yemek kaşığı bal ile karıştırın. Yüzünüzü ve boynunuzu yıkayın, göz çevrelerinden uzak durarak karışımı cildinize uygulayın. 10 dakika sonra ıslak bir bezle silin ve serin suyla durulayın.
 4. Bir elmayı soyun ve çekirdeklerini çıkarın. Daha sonra blenderdan geçirin. 2 yemek kaşığı bal ve yarım çay kaşığı çekilmiş adaçayını üzerine ekleyerek iyice karıştırın. Daha önceden temizlediğiniz yüzünüze ve boynunuza göz çevresinden uzak durarak parmak uçlarınız ile uygulayın. 30 dakika boyunca maske yüzünüzde kalsın, daha sonra ılık su ile durulayın.
 5. 1 yemek kaşığı yulaf ezmesini yarım çay kaşığı ve 1 çay kaşığı bal ile karıştırın. Bir elmanın çeyreğini çok küçük parçalara ayırın ve yulaf ezmesi karışımı ile birlikte blenderdan geçirin. Bir macun formu oluşana kadar karıştırın. Yüzünüzü ve boynunuzu yıkadıktan sonra göz çevresi hariç tüm cildinize karışımı uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra ıslak bez ile silin ve ılık su ile durulayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.