Ergenlikte cilt bakımı nasıl olmalı

0
Genç kız
Ergenlikte cilt bakımı

Cilt bakımı yaşınız ne olursa olsun ihmal edilmemesi gerek bir uygulamalar bütünüdür. Özellikle ergenlik döneminde hormonel değişimlerden kaynaklı ciltte çeşitli problemler oluşur. Bunun en sık görüleni ise cildin fazla yağ üretmesidir. Ciltte sebum dengesizliği ergenlikte sıklıkla görülür. Bu da sivilcelere ve siyah noktalara sebebiyet verir. Ciltteki gözenekler aşırı yağlanmadan dolayı tıkanır ve siyah noktalar bu şekilde oluşur.

1

Cilt bakımının temeli cilt temizliğidir. Cildinizi temizlemek için ılık su kullanın. Cilt günde iki kez temizlenmelidir. Sabah yüz yıkamak genellikle yapılan bir cilt temizliğidir ancak aynı şeyi gece yatmadan önce yaparken nedense aynı özeni göstermiyoruz. Özellikle ciltte gün içerisinde oluşan kirlerden ve makyaj kalıntılarından kurtulmak için gece yatmadan önce cilt temizliği yapmayı ihmal etmemelisiniz.

2

Günlük olarak cildinizi nemlendirirken cildinize uygun olan nemlendiriciyi kullanın. Yağlı bir cildiniz varsa yağlı ciltler için özel olarak üretilmiş ürünlere yönelin.

3

Cildinizde yağlanma varsa bunu önlemek amacıyla benzoil peroksit içeren losyonlar kullanmalısınız. Salisilik asit içeren ürünler de bu konuda etkili olacaktır.

4

Güneş koruyucu ürünler yaz ve kış aylarında düzenli olarak kullanılmalıdır. Pigmentasyon bulunan bir cilt tipiniz varsa güneş ışınları cilt lekelerine neden olabilir. Ayrıca güneş ışınları cildin kurumasına, erken yaşlanmasına ve hatta cilt kanserine neden olabilmektedir.

5

Cildinize nemlendirici uygulamadan önce ellerinizin temiz olduğundan emin olmalısınız. Ergenlik döneminde cildin temizliği çok daha önemlidir. Bu nedenle el temizliğine de dikkat edilmesi gerekir çünkü elimizden yüzümüze tahmin edebileceğinizden çok daha fazla mikrop ve bakteri geçmektedir.
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.