Erkek yüz bakımı

0
Erkekler için cilt bakımı
Erkekler için yüz bakımı

Yüz bakımı erkekler için de son derece önemlidir. Cilt bakımı ürünlerinin sadece kadınlar için tasarlandığını düşünenler büyük bir yanılgıya düşüyor demektir. Erkek cilt bakımında en önemli nokta cildi iyi nemlendirmektir. Aksi halde cilt kurumaya ve çeşitli cilt rahatsızlıklarına yatkın hale gelmeye başlayacaktır.

Erkek yüz bakımı nasıl yapılır

Uygun Temizleyici

Yüzünüzü yıkamak için normal bir sabun kullanmayın. Erkek yüz bakımında yapılan en büyük yanlışlardan biri de yanlış cilt temizleme ürünlerinin kullanılmasıdır. Cilt tipiniz için tasarlanmış bir yüz temizleyicisi veya cilt temizleyicisi kirlerden cildi arındırır ve kurutmaz. E vitamini veya greyfurt gibi meyve özleri içeren doğal bir temizleyiciyi tercih edin.

Tıraş köpüğü

Tıraş öncesi cildinizi pürüzsüzleştirmek için kullandığınız tıraş köpüğü de önemlidir. Organik köpükleri tercih etmeniz daha uygun olacaktır çünkü sıradan tıraş köpükleri sentetik yağlar içerir.  Organik yumuşatıcı serumlar tıkanmış gözenekleri önlemek için etkilidir.

Nemlendirici ve Tonik

Cildinizi nemlendirmek, olumsuz dış etkilerden cildinizin hasar görmemesini sağlayacaktır. Yağ içermeyen nemlendiriciler yağlı ciltler için iyi bir seçenektir. Cildinizi yatıştırması ve esnekliğini arttırması nemlendiricilerin en büyük özellikleri arasında yer alır. Tonik kullanarak gözeneklerinizin genişlemesini ve kir barındırmasını da önlemiş olursunuz.

1

Erkek cildinde genellikle kuruluğa eğilim vardır. Vichy ve Clinique erkek cildi için özel olarak nemlendiriciler üretiyor. Bu markaların yanında cilt tipinize uygun olan herhangi bir nemlendiriciyi de tercih edebilirsiniz. İdeal bir nemlendirici aynı zamanda güneş koruma faktörüne de sahip olmalıdır. Alacağınız nemlendiricinin üzerinde SPF ibaresi olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

2

Öncelikle yüzünü iyi temizleyin. Bir nemlendirici uygulamadan önce, bir yüz temizleyici ile yüzünüzü yıkayın ve kurulayın.

3

Alnınızdan başlayarak nemlendiriciyi yüzünüze iyice sürün. Eğer sakal bırakmıyorsanız tüm yüzünüze nemlendiriciyi uygulamalısınız.

Cilt tiplerine göre cilt bakımı

Erkekler için yağlı cilt bakımı

1

Yağlı ciltlerin sorunu neyse ki, kırışıklık değildir. Yağlı ciltler genellikle tıkalı gözenek ve sarkma sorunu yaşarlar. Genellikle yüz, göğüs ve sırt bölgesinde yağlanmalar görülür.

2

En az haftada iki kez peeling yaparak yağlı cilt bakımınızı destekleyin. İyi bir cilt temizleyicisi ile cildinizi keseleyerek temizleyin. Böylece cildinizi hem temizlemiş hem de ölü hücrelerinizden kurtulmuş olursunuz. Bu işlem için kabak lifi de kullanabilirsiniz. Dairesel hareketlerle vücudunuza masaj yaparak cildinizi temizleyin.

3

Yağlı ciltler için üretilen hafif bir yüz temizleyicisi kullanın. Kirleri ve yağları çıkarmak, gözeneklerinizi açmak için ılık su ile yüzünüzü durulayın. Sert hareketlerle cildinizi ovalamak yerine nazik hareketlerle masaj yaparak cildinizi temizleyin. Kurulanmak için yumuşak bir havlu tercih edin.

4

Cildinizi temizledikten sonra yağ içermeyen bir nemlendirici ve yağlı ciltler için özel olarak üretilmiş bir tonik kullanın.  Yağ bazlı nemlendirici ve sabunları kesinlikle tercih etmeyin. Bunun yerine gliserin bazlı ürünleri kullanın. Bazı sıkılaştırıcı tonikler cildinizi kurutabilir. Bu nedenle tonik satın almadan önce cilt bakımı uzmanına danışmanızda fayda olacaktır.

5

Cildinizi güneş ışınları ve solaryumdan koruyun. Uv ışınları cilde zarar verdiği gibi ayrıca cilt lekelerine de neden olabilirler. Dışarıya çıkarken cildinize güneş kremi uygulayın.

6

Sağlıklı beslenin. Aşırı yağlı besinler cildinizi olduğundan daha da yağlı hale getirebilir. Bol bol su için ve yüksek lifli gıdaları tercih edin.

Erkekler için kuru cilt bakımı

Eğer tıraş sonrası veya yüzünüzü yıkadıktan sonra cildinizde gerginlik hissediyorsanız ve bazen cildinizde pul pul dökülmeler oluşuyorsa kuru cilt yapısına sahip olmanız yüksek bir olasılıktır. Kuru cilt için özel bir bakım uygulayarak, cildinizin sağlığını koruyabilirsiniz.

1

Alkol içermeyen yumuşak bir cilt temizleyicisi kullanmanız gerekir. Alkol kuruluğa neden olur ve cildinizin ürettiği doğal yağları ortadan kaldırır. Yüzünüzü sıcak su ile yıkamamalısınız. Mümkünse soğuk veya ılık suyu tercih edin. 

2

Tıraş cilt için son derece rahatsız edici olabilir. Kuruluğu gidermek ve cilt sağlığınızı korumak için nemlendirici bir ürün kullanın. Cildi korumak için tıraş öncesi yüzünüze tıraş uygulayın. Aftershave ürünlerin çoğu alkol içerir. Bu nedenle aftershave kullanmamak daha uygun olacaktır. Aksi halde cildiniz daha da kurur.

3

Her gün cildinize nemlendirici bir krem uygulayın. Nemlendirici kullanmadığınızda cildiniz kurur ve kolayca hasar görür. Bu nedenle gece ve gündüz  yüz nemlendiricisi uygulayın. Vücut bakımınız için de duş sonrasında vücut nemlendiricisi kullanın.

4

Dışarısı soğuk olduğunda bile güneşe maruz kalmanız kaçınılmazdır. Güneşin UV ışınlarından cildinizi korumak için en az 15 koruma faktörlü bir güneş kremi kullanın.

5

Beslenme düzeninizi yeniden planlayın. Omega 3 ve omega 6 içeren besinleri dengeli bir şekilde tüketin. Somon, ceviz, yağ ve keten tohumu gerekli yağ asitlerinin en iyi kaynaklarıdır Ayrıca böğürtlen, yaban mersini, çilek ve erik gibi antioksidanlar açısından zengin gıdaları da beslenme düzeninize ekleyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.