Erkekler için genel cilt bakımı

0
Erkek
Erkekler için cilt bakımı

Cilt bakımı kadınlar için olduğu kadar erkekler için de son derece önemlidir. Cildin genç kalması, sağlığını koruması ve erken yaşlanmasını önlemek amacıyla düzenli cilt bakımı uygulamanız gerekir. Erkeklerin bazı konularda kadınlar kadar hassas davranmadığını biliyoruz. Örneğin cildinizi temizlemek için cildinizde kir ya da leke olması gerekmez. Cildi temizlemek cildin nefes alabilmesi ve sağlığını koruyabilmesi için önemlidir. Siyah noktaların oluşmaması için de cilt düzenli olarak temizlenmelidir. Bu yazımızda erkekler için cilt bakımı ve erkekler için yüz bakımı hakkında bazı önemli noktalara değineceğiz.

Erkekler için rutin cilt bakımı

Pürüzsüz ve temiz bir cilt için

Erkek cildinde gözenekler kadınlarınkilere oranla daha büyüktür. Sivilceler ve sivilce lekeleri gözeneklerin tıkanmasından dolayı daha kolay oluşabilirler. Bu nedenle cilt temizliğiniz için yüz temizleyicileri, cilt temizleyicileri ve peeling uygulaması yapmanız gerekir.

Yüz temizliği

Yüz temizleme ürünleri kullanın. Yüz temizleme jelleri, köpükleri ve likit şekildeki temizleyicileri günlük olarak kullanmanız gerekmektedir.

Eğer cildiniz pürüzsüz ve yağlı bir yapıya sahipse salisilik asit içeren yüz yıkama ürünlerini kullanın. Eğer cildiniz pürüzlü ve kuru bir yapıya sahipse bu durumda nemlendirici içeren bir yüz yıkama ürünü kullanın. Tıraş sonrasında da nemlendirici bir losyon kullanmayı ihmal etmeyin. Eğer nemlendirici ürününüz yoksa saf aloe vera ya da E vitamini kullanabilirsiniz.

Peeling

Erkekler için cilt bakımı rutininde aynı kadınlarda olduğu gibi peeling uygulaması önemlidir. Haftada en az bir kez yüz ve vücut için peeling uygulaması yapmanız gerekmektedir. Peeling ölü cilt hücrelerinizi kaldırır ve yeni cilt oluşumunu destekler. Bu sayede daha cildiniz daha genç kalır ve ayrıca kırışıklıkların da önüne geçmiş olursunuz. Peelingi haftada bir kez yapmanız yeterli olacaktır. Eğer cildinizde lekelenmeler varsa bu durumda haftada iki kez de peeling yapabilirsiniz.

Tıraş sırasında

Tıraş öncesinde yüzünüzü sıcak su ile yıkayın. Böylece jiletin cildinizde daha rahat kaymasını sağlarsınız. Yüzü sıcak suyla yıkamak jiletin ciltte hareket kolaylığını sağlar. Olası kesikler ya da yangı hislerinin önüne geçmek için tıraş sırasında da mümkün olduğunca dikkatli olmanızda fayda var. Tıraş sonrasında cildinizi rahatlatmak amacıyla alkol içermeyen bir nemlendirici ya da losyon kullanın.

Beslenme

Beslenme düzeninizde bol meyve, sebze ve su içeren besinlerin yer alması, cildinizi canlı ve genç tutmanıza yardımcı olacaktır. Her ne kadar ülkemizde et ürünleri beslenme düzenimizde çok yer tutsa da bu günlük besin öğelerinizin arasına biraz sebze ve meyve serpiştirebilirsiniz. Meyve ve sebzeler antioksidanlarla doludur. Antioksidanlar ise vücudunuzdaki kan ve oksijen dolaşımını dengeler, toksinlerin vücudunuzdan atılmasına yardımcı olur.

Günlük aldığınız su miktarına da özen gösterin. En az sekiz bardak su içmeniz gerekmektedir. Sekiz bardak ortalama bir insan vücudu için azami ihtiyaçtır. Bu ihtiyaç sizin vücut tipinize göre de değişiklik gösterir. Eğer uzun boylu ve kilolu bir erkekseniz bu miktar artabilir.

Güneşten korunma

Cildinizi mümkün olduğu kadar güneşten korumalısınız. Güneş ışınları cilt lekelerine, cilt kanserine ve cildin erken yaşlanmasına sebep olur ve cilde zarar verir. Cilt tonunuz ne kadar açıksa güneş korucunuzdaki güneş koruma faktörü o kadar yüksek olmalıdır. En az kullanmanız gereken miktar ise 14 koruma faktörlü bir güneş koruyucusudur. Eğer cildiniz pigmentli ise cilt lekelerinin oluşma olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle koruma faktörü yüksek güneş koruyucular kullanmanız gerekir.

Nemlendirici ve tonik

Cildinizin nem ihtiyacını karşılayabilmesi için günlük olarak nemlendirici ya da tonik kullanmanız gerekmektedir. Eğer hassas ya da yağlı bir cildiniz varsa yağ içermeyen nemlendiriciler kullanmalısınız. Cildin elastikiyetini koruyabilmesi için deniz yosunu ya da domates içeren nemlendiricileri tercih edin.

Yüz maskeleri

Özellikle tıraş nedeniyle erkeklerin cildinde tahriş ve kızarıklık oluşur. Cildinizi rahatlatmak ve iyileştirmek için yüz maskeleri kullanabilirsiniz. Hazır olarak maske alacaksanız dikkat etmeniz gereken nokta cilt tipinize uygun bir maske seçmek olacaktır. Yağlı, kuru, normal, karma ve hassas ciltler için farklı yüz maskeleri bulunuyor. Ayrıca dilerseniz yüz maskeleri kategorimizden cilt tipinize uygun olan yüz maskelerini seçerek kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

Erkekler için bitkisel cilt bakımı

Yağlı ciltler için yüz maskesi

Yağlı ciltler için hızlı ve basit bir şekilde yüz maskesi hazırlayabilirsiniz. Orta boy bir patatesi ikiye bölün. Rendeleyin ve suyunu yüzünüze sürün. Göz çevrenize sürmekten kaçının. Patates suyunu yaklaşık on dakika kadar yüzünüzde bekletin ve ardından yüzünüzü yıkayıp, kurulayın. Patates suyu yüzünüzdeki yağ oranını dengeleyecektir.

Yüzünüzdeki yağı azaltmak için yulaf ezmesini de kullanabilirsiniz. 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi ve 3 yemek kaşığı sıcak suyu karıştırın. Hamurumsu bir kıvam almasını sağlayın. Çok sulu olduysa karışıma bir miktar yulaf ezmesi, çok katı olduysa bir miktar sıcak su ekleyebilirsiniz. Yulaf ezmesinden hazırladığınız yüz maskesini yüzünüze sürün. 10 15 dakika kadar yüzünüzde bekletin. Ardından maskeyi yüzünüzden ovalayarak çıkarın. Ardından yüzünüzü yıkayıp kurulayın.

Kuru ciltler için yüz maskesi

Kuru ciltler için zeytinyağı, e vitamini ve bal ile bir yüz maskesi hazırlayabilirsiniz. Bal cildinizi temizler. Zeytinyağı da hızlıca cilt katmanlarına nüfuz ederek cildi nemlendirir. Ayrıca e vitamini de cildin elastikiyetini arttırır. 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı balı karıştırın. 1 kapsül e vitamininin likit kısmını karışıma ekleyin. Benmari usulü elde ettiğiniz maskeyi ısıtmanız, cildinize daha iyi nüfuz etmesini sağlar. Bu nedenle mümkünse maskeyi uygulamadan önce ısıtın. Kuru ciltler için yüz maskesini yüzünüze uygulayın ve 10 15 dakika bekletin. Ardından ılık su ile yüzünüzü yıkayın ve yumuşak bir havlu ile kurulayın.

Normal ciltler için yüz maskesi

1 yemek kaşığı yulaf ezmesini bir kabın içine dökün. Üzerine 1 yemek kaşığı su ekleyin. Bir diğer kapta 1 yumurta akı ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağını karıştırın. Tüm malzemeleri birleştirin ve iyice karıştırın. Elde ettiğiniz maskeyi yüzünüze uygulayın ve yüzünüzde 10 15 dakika kadar bekletin. Ardından yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.