Erkekler için gözaltı torbalarını gideren bitkisel tedavi

0

erkek yüzüGözde, gözaltı torbaları, şişlik ve ya kabarıklık görülmesi yaşla beraber, erkeklerde – ve kadınlarda- yaygın bir sorundur. Yaşlandıkça, göz çevrenizdeki doku ve kaslar zayıflar, gözlerinizin etrafındaki yağ aşağıya doğru hareket eder ve gözlerinizdeki sıvı gözaltına dolarak kabarık bir görüntü oluşturur. Genetik, uykusuzluk, alerji ve aşırı çalışma da gözaltı torbalarına yol açabilir. Şükürler olsun ki, ev yapımı tedaviler ve hayat tarzı değişiklikleri ile gözaltı torbalarının görünümünü azaltabilirsiniz.

Soğuk Kompresler

Erkeklerde gözaltı torbalarını iyileştirmek için gözünüze soğuk kompresler uygulamak, kısa bir süreliğine de olsa gözaltı şişkinliklerini azaltır. Günde iki defa kullanılırsa bu presler, gözaltı derisinin gerilimini azaltarak daha büyük torbaları henüz ortaya çıkmadan engellemeye yardımcı olur. Temiz bir bezi soğuk suyla ıslatıp 10-15 dakika kadar ya da şişkinlik azalmaya başlayana dek, gözünüzün üzerinde bekletin. Ayrıca, 2 adet salatalık dilimini 30 dakika buzlukta beklettikten sonra 15 dakika boyunca gözünüzü kapatıp, salatıkları gözünüzün üzerine koyarak da şişkinlik ve kabarıklığı azaltabilirsiniz.

Sıcak Çay Poşetleri

Gözünüzün üzerine yerleştirilen siyah ya da yeşil çay poşetleri, çay, göz çevresindeki damarları sıkılaştırarak gözaltı torbalarını geçici olarak azaltan tanin adı verilen doğal malzemeler içerdiğinden, gözaltı torbalarının görünümünü azaltabilir. 2 siyah ya da yeşil çay poşetini peçeteye sarmadan önce kaynayan suda üç-beş dakika arası bekletip ardından soğutun. Uzanın ve çay poşetlerini 5-15 dakika arası gözünüzün üzerinde bekletin.

Uyuma Alışkanlığınızı İyileştirin

Her gece 7-8 saat uyumayı hedef edinin, düzenli bir uyku takvimi tutun ve daha büyük gözaltı torbalarının oluşmasını engellemek için çok geç saatte yatmaktan kaçının. Yeterli uyku, gözaltı torbalarını tamamen yok etmekten ziyade sadece bunlarının görünümünü azaltırken, uyku eksikliği görüntüyü daha da kötüleştirip, göz altlarınızda koyu renkli daireler oluşmasına sebep olabilir. Ayrıca gözaltındaki ödemleri engellemek için de başınız hafif yüksekte uyumalısınız. Başınızı, ister fazladan bir yastık yardımıyla, ister yatağınızın başını destekleyerek, isterseniz de bütün yatağın baş kısmını 3-4 cm. Yükselterek, yukarda tutun.

Yeterli Su Alın

Erkeklerde gözaltı torbalarını önlemek adına bol su (günde 6-8 bardak) ve meyve tüketebilirsiniz. Bol su içmek ve yüksek miktarda su içeren portakal, karpuz gibi taze meyveleri tüketmek de vücudunuzun gözaltı şişkinliğine yol açan toksinleri dışarıya atmasına yardımcı olacaktır.

Ödeme Yol Açan Yiyecek ve İçeceklerden Uzak Durun

Çok çeşitli yiyecek ve içecekler, göz altlarınızdaki torbaların daha da kötüye gitmesine yol açan ödeme sebep olabilirler. Bu konuda en büyük suçlu sodyumdur. Bu yüzden, günlük sodyum tüketiminizi 1000-2000 mg’dan daha fazla yapmayın ve işlenmiş, kızarmış yiyecekler gibi bol tuzlu şeylerden uzak durun. Ayrıca yine ödeme yol açan, alkol, karbonatlı içecekler ve kafein içeren içeceklerden kaçınmalı ya da bunların tüketiminiz azaltmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.