Erkekler için saç bakımı nasıl olmalıdır?

0
Erkek saçı
Erkekler için saç bakımı

Erkekler herkesin düşündüğünün aksine saçlarına fazlasıyla özen gösterir. Erkeklerde saç dökülmesinin sıklıkla yaşanması bunun en büyük nedenidir. Saçlarına iyi bakabilmek ve saçlarını kaybetmemek için birçok bakım yöntemi denerler. Tabii ki bazıları bunu abartır ve bilinçsiz şekilde saçlarına bakım yaparlar. Bu bilinçsiz bakım uygulamaları saçlarını beslemenin aksine daha fazla dökülmesine neden olur.

Peki erkek saç bakımı nasıl olmalıdır, hangi teknikler uygulanırsa sağlıklı saçlara kavuşulur?

1- Erkekler için saçlarının şekli de sağlıklı saçlar kadar önemlidir. Bu nedenle saçlarına jöle, sprey vb kimyasal maddelerden oluşan şekil vericileri sıklıkla kullanırlar. Bu kullanımlardan sonra saçlarınızı yıkamazsanız, saçlarınızda kepek oluşur. Bu maddeler saç beslenmesini de engelleyerek saç dökülmesine neden olabilir. Jöle, sprey vb ürünlerin yerine limon suyu kullanmanız saç sağlığı için iyi bir tercih olacaktır.

2- Erkekler şampuan seçimine özen göstermezler. Saç tipine uymayan şampuan kullanımı da dökülme, kepeklenme, yağlanma gibi sorunları beraberinde getirir. Bu nedenle saçlarınıza uygun şampuan kullanmaya dikkat edin.

3- Erkekler saç dökülmesi yaşadığında hemen saçlarını kazıtırlar. Bu yanlış bir uygulamadır. Yapılan araştırmalarda saçın dökülmesini engellemediği kanıtlanmıştır. Saç dökülmesini önlemek için saç bakım maskeleri kullanılmalı. Özellikle saç dökülmesini engellediği bilinen sarımsak maskelerinin kullanımı daha etkili olacaktır.

Erkek Saç Bakımı İçin Maske Önerileri

Maske 1

Hindistan cevizi sütü veya aloevera jelini saçlarınıza sürerek bakım yapabilirsiniz. Saçlar genelde kısa olduğu için sürdüğünüz bakım ürünleri saç derinize masaj yardımı ile iyice yedirebilirsiniz. Bu maskeyi saçınıza sürdükten sonra 30 dakika kadar bekleyin. Sonra ılık su ile yıkayın. Bunu haftada 3 kere uygulamanız sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlayacaktır.

Maske 2

3 diş sarımsağı soyun ve havan yardımı ile ezin. İyi ezilmiş sarımsakları saç derinize temas edecek şekilde yavaşça ve masaj yaparak sürün. Sürme işlemi tamamlandıktan sonra plastik bone takarak sarımsağın saç derinize ve saçlarınıza iyice işlemesini sağlayın. Sarımsağı sürdükten 1 saat sonra, sarımsağı temizlemeden zeytinyağı kullanarak yeniden saçlarınıza masaj yapın. Boneyi tekrar takın ve 1 saat daha bekleyin. Daha sonra ılık su yardımı ile saçlarınızı temizleyebilirsiniz. Saç bakımında sarımsak maskelerinden iyi sonuçlar almanız daha olasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.