Erkeklerde uzun saç bakımı nasıl olmalı?

0
Uzun saçlı erkek
Erkeklerde uzun saç bakımı

Popüler inanışın aksine erkeklerde uzun saç bakımı o kadar da zor değildir. Hatta uzun saç çok da fazla bakım gerektirmez desek yeridir. Saçları temizlemek ve yüzden uzak tutmak çoğu erkek için yeterli olabilir. Erkeklerde uzun saç bakımı için bazı ipuçlarını da şöyle sıralayabiliriz:

  • Saçlarınızı her gün düzenli olarak yıkayın

Erkekler kadınlara göre daha fazla terleme eğilimindedir ve uzun bir iş gününün sonunda erkeklerin saçları kokabilir ve yağlı görünebilir. Saçları düzenli olarak yıkamak bu sorunu çözebilir ancak kullandığınız şampuan miktarına dikkat etmelisiniz. Fazla şampuan saçların doğal yağlarını uzaklaştırarak kepeğe neden olabilir.

  • Islak saçları havlu ile ovuşturmayın.

Uzmanlar ıslak saçlarınızı hiçbir zaman havlu ile sert bir şekilde kurulamanızı önermiyor. Saçları bu şekilde ovuşturmak kırıklara ve uçlarda ayrılmalara neden olur. Ayrıca ıslak saçlarınızı kurutmak için saçlarınızı ellerinizle sıvazlamayın. Bu da saçların köklerine zarar verebilir.

  • Kimyasallardan kaçının.

Uzun saçlı erkekler saçlarına sert kimyasallar kullanmaktan kaçınmalıdır. Saç düzleştiriciler de buna dahildir. Saçların kurumasına ve cansızlaşmasına neden olurlar.

  • Her 6 haftada bir saçlarınızı kestirin.

Sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmak için en önemli unsurlardan biri de düzenli olarak saçlarınızı kestirmek. Düzenli saç kestirmek saç uçlarındaki kırıkları engeller. Eğer saçlarınızı uzatmak istiyorsanız kuaförünüze yalnızca kırıkları aldırmak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Bu sayede saç boyunda ciddi bir değişim olmaz. Düzenli saç kestirmek aynı zamanda saç büyümesini de hızlandırır.

  • Saç tipinize uygun bir saç boyu belirleyin.

Uzun saçlı erkeklerin karşılaştığı en sık problem saçların kontrolden çıkması ve şekil vermenin zorlaşmasıdır. Bunun en önemli sebebi yanlış saç kesimidir. İnce telli saçlara sahip erkekler saçlarını daha kısa tutmalıdır. Tercihen omuz seviyesinin üzerinde bir kesim daha uygun olacaktır. Kalın telli saçları olan erkeklerin seçenekleri biraz daha fazladır. Ancak onların da saçları ağırlaştıracak ürünlerden kaçınması gerekir.

  • Saçlarınızı at kuyruğu yaparak toplayın.

Uzun saçlı çoğu erkek saçlarını arkaya doğru atar. Eğer bir model değilseniz, çalışma esnasında saçlarınızı at kuyruğu yaparak toplamak yüzünüze düşmesini engeller. Hem siz rahatça işinize konsantre olursunuz hem de saçlar yüz cildinizi tahriş etmezler. Uyurken saçlarınızı açmayı unutmayın.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.