Et beni nedir, et beni nasıl tedavi edilir?

1
Et beni
Et beni nedir

Benler neredeyse herkeste en azından birkaç tane olan cilt lekeleridir. Et beni de ciltten kabarık benlere verilen isimdir. Çoğunlukla benler zararsızdır ve herhangi bir tedavi gerektirmezler. Bazı kişiler özellikle yüzde görülen benlerini kozmetik bir sorun olarak algılayıp tedavi edilmesini isteyebilmekte. İşin ilginç yanı 1950’lere kadar benler güzellik sembolü olarak bilinmiş hatta “güzellik noktası” anlamına gelen beauty spot olarak adlandırılmışlardır. Bu yıllarda yüzünde ben olmayan birçok kadın kalemler ile yüzüne ben çiziyordu. Ancak yıllar içinde güzellik algısında değişiklikler oldu ve benler istenmeyen birer varlık haline geldiler. Bununla birlikte aksini savunan birçok kişi de vardır. Halen birçok model, sanatçı ve ünlü kişinin görünür yerlerinde benler vardır. Neticede beğensek de beğenmesek de benler herkesin vücudunda az ya da çok bulunur.

Et beni nedir?

Benlerin de birçok tipi vardır. Benlerin yapısına ve cildin hangi tabakasında bulunduklarına göre isimlendirmeleri yapılır. Et benleri tıp dilinde dermal melanositik nevüs olarak isimlendirilir. Et benlerinin özelliği cilt üzerinde bir çıkıntı şeklinde olmasıdır. Bu çıkıntının şekli ve boyutları kişiden kişiye çok farklılık gösterebilir.  Rengi kahve renginin tonları veya cilt renginde olabilir.

Et beni nasıl oluşur?

Benler ciltteki doğal süreçlerin bir parçası olarak ortaya çıkarlar. Melanin cilde, saçlara ve gözdeki irise rengini veren doğal bir pigmenttir. Melanin melanosit adı verilen hücreler tarafından üretilir ki bu hücreler de cildin üst tabakalarında yer alırlar. Melanositler ciltte genelde homojen olarak dağılma eğilimindedir ve cildin doğal rengini verirler. Güneşe maruz kaldıklarında melanositler daha çok melanin üretmeye başlarlar, cildin rengi koyulaşır. İşte normalde cildin her tarafına benzer oranlarda dağılması gereken bu melanositler cilde homojen olarak dağılmayıp bir yerde toplandığı zaman benler oluşur. Et benleri de genellikle ciltte çil gibi bir leke olarak başlar. Kişinin yaşı ilerledikçe benin çapı büyüyebilir ve koyulaşır. Daha sonra da ciltten bir miktar çıkıntı yaparak et beni halini alır. Et benleri yıllar içinde renk değiştirebilir veya tamamen düşüp kaybolabilir de. Benler cildin her yerinde oluşabilse de genellikle eller, kollar, göğüs, boyun ve yüz gibi güneşe daha çok maruz kalan bölgelerde daha yoğundurlar. Güneş ışığına maruz kalmak ciltteki benlerin sayısını arttırabilir.

Hangi benler tehlikelidir?

Kanser riski yüksek olan iki ben tipi vardır. Bunlar konjenital nevüs ve displastik nevüstür. Konjenital nevüs doğumdan itibaren ciltte var olan benlere verilen isimdir. Her yüz kişiden birinde görülmektedir. Bu benlerin kansere dönüşme riski doğumdan sonra oluşan benlere göre daha fazladır. Bu nedenle konjenital nevüsleri iyi takip etmek ve yapısındaki değişikliklere karşı uyanık olmak gereklidir.

Displastik veya atipik nevüs adı verilen benler ise normal benlerden daha büyük, düzensiz şekilli benlerdir. Benin farklı yerlerindeki renkleri farklı olabilir. Genellikle merkezi koyu kahve rengidir ve kenarlara doğru rengi açılır. Displastik nevüslerin sınırlarında kızarıklık veya kenarlarında koyu kahve nokta şeklinde lekeler de olabilir. Displastik nevüsü olan kişilerin genellikle yüzden fazla beni vardır. Bu benler ailesel geçişli olabilir ve melanoma adı verilen kötü huylu bir cilt kanserine dönüşme riski diğer benlere göre daha yüksektir. Bu tip benlere sahip olmanız kanser olduğunuz veya olacağınız anlamına gelmez. Yalnızca düzenli olarak doktor kontrolünden geçmeniz gereklidir. Luzum halinde bu benler uzmanlar tarafından çıkarılır.

Benler nasıl kansere dönüşür?

Melanom adı verilen cilt kanseri benleri de oluşturan hücreler olan melanositlerden kaynaklanır. Melanomu meydana getiren melanositler kontrolden çıkarak sürekli bölünmeye ve etrafındaki dokuların içlerine doğru ilerlemeye başlar. Melanomlar var olan benlerden gelişebileceği gibi ciltte ben olmadan kendiliğinden de ortaya çıkabilirler.

Çoğu ben tamamen zararsız olsa da melanom için bir risk faktörüdür. 50’den fazla beni olan kişiler ve displatik nevüsü olan kişiler melanom açısından daha fazla risk altındadır. Diğer risk faktörleri ailede melanom hikayesi, ultraviyole ışınlara maruziyet, ciddi güneş yanığı hikayesi, çiller ve açık renkli cilde sahip olmaktır.

Doktorlar melanoma konusunda kaygılı olan kişilere ABCD kuralını uygulamalarını öneriyorlar. Adını asimetri, sınır, renk ve çap kelimelerinin ingilizce karşılıklarının baş harflerinden alan bu kurala göre ABCD kurallarından herhangi birine uyan bir beniniz varsa dermatoloji uzmanına göstermelisiniz.

  • A – Beninizin ortasından bir çizgi çektiğinizde her iki tarafta benzer bir görüntü yoksa yani beniniz asimetrik ise,
  • B – Beninizin sınırları tam olarak belirgin değilse,
  • C – Benin renginde kısa süre içinde değişimler olmuşsa, rengi açılmış veya koyulaşmış ya da benin rengi her tarafında homojen dağılmıyorsa,
  • D – Benin çapı 0.64 cm’den büyük ise veya basitçe bir kurşun kalem silgisinden büyükse

Ayrıca beninizin etrafındaki ciltte de renk değişimi olduysa, benin etrafında kızarıklık veya şişlik varsa veya ben ağrılı, hassas, kaşıntılı ise, kanıyor veya sızıntı yapıyor ise de bir dermatoloji uzmanına göstermeniz gereklidir.

Melanom hakkında bilmeniz gereken en önemli şey, erken teşhis edildiğinde çok küçük bir cerrahi müdahale ile tedavi edilebilmektedir. Bu nedenle benlerdeki herhangi anormallik ciddiye alınmalı ve muayene olunmalıdır.

Et beni nasıl tedavi edilir?

Et benlerini tedavi etmek için onlarca yol bulunsa da bu yolların en etkilisi ve güveniliri bir doktora başvurmaktır. Et beniniz bir dermatolog veya plastik cerrahi uzmanı tarafından koterizasyon ile yakılarak veya cerrahi olarak çıkarılabilir. Ancak bu işlemler hem ağrılı hem de pahalı olabilir. Bazı kişiler de evde kendi yöntemleri ile bu sorunu çözebilecekleri yollar arayabilirler.

Et benleri aynı zamanda evde hazırlayabileceğiniz doğal tarifler ile de tedavi edilebilir. Ancak benlerin tedavisinde çok önemli bir nokta vardır. Öncelikle benin iyi huylu olduğunun belirlenmesi gerekir. Bu nedenle benleriniz için kendi kendinize bir tedaviye girişmeden önce bir dermatoloji uzmanına başvurarak muayene olmanız tavsiye edilir. Benlerin iyi huylu olduğu belirlendikten sonra evde kendi tedavinizi uygulayabilirsiniz. Ancak şunu aklınızdan çıkarmayın: Evde kendi yöntemleriniz ile tedaviniz sırasında oluşabilecek bütün riskler ve olumsuz sonuçlar sizin sorumluluğunuz altındadır. Benlerin cerrahi tedavisi veya doğal yöntemlerle tedavisi sonrasında cildinizde az veya çok yara izi kalma olasılığı mevcuttur.

Çay ağacı yağı ile doğal et beni tedavisi

Çay ağacı yağı siğiller ve benler gibi birçok cilt kusurunu tedavi etmesi ile bilinir. Bu yöntemin uygulaması oldukça kolaydır bu nedenle çok popülerdir. Tek yapmanız gereken bir pamuk parçasını çay ağacı yağı ile ıslatıp et beni ve etrafındaki cildi iyice silmektir. Sonuç alabilmek için bu yöntem en azından birkaç hafta boyunca günde 3-4 kez uygulanmalıdır. Ben zamanla kendi kendine düşecektir. Bu yöntem yara izi kalma olasılığı düşük, ağrısız bir tedavidir. Ayrıca çay ağacı yağı da bilinen yan etkisi çok az olan ucuz bir üründür.

Soğan suyu ile doğal et beni tedavisi

Soğan suyu evde kendi yöntemleriniz ile benleri tedavi etmek için çok iyi bir araçtır. Soğan suyunu satın alabileceğiniz gibi kendiniz de yapabilirsiniz. Uygulaması çok kolaydır ve sonuçlarını görmeniz için çok uzun bir süre beklemenize gerek yoktur. Ayrıca hem ucuz hem de ağrısız bir yöntemdir.

Basitçe günde birkaç kere soğan suyuna batırılmış bir parça pamuk ile et benini ovalayın. İlk başlarda işe yaramıyormuş gibi görünse de tedaviden vazgeçmeyin veya tedaviyi aksatmayın. Birkaç hafta sonra et beninin tamamen kaybolduğunu kendi gözlerinizle göreceksiniz.  Bu yöntem et benlerinden kurtulmak için çok iyi bir seçimdir çünkü doğal bir tedavidir ve yan etkisi yoktur.

Hint yağı kullanarak doğal et beni tedavisi

Hint yağı birçok cilt probleminin giderilmesinde yalnız başına veya başka maddeler ile kombinasyon halinde kullanılabilen bir üründür ve oldukça etkilidir. Diğer etkilerinin yanı sıra Hint yağı aynı zamanda benlerin tedavisi için de kullanılabilmektedir. Diğer yöntemlerde olduğu gibi temiz bir pamuklu çubuk veya bir parça pamuk Hint yağına batırılır ve tamamen ıslandığına emin olunduktan sonra benin üzeri ve etrafındaki cilde iyice yedirilerek sürülür. Bu tedaviden sonuç alabilmek için günde en az 2 kere uygulanmalı, tedaviye de en azından 2-4 hafta devam edilmelidir. 2 hafta sonra büyük ihtimalle sonuçları almaya başlar, benin küçülmeye başladığını görürsünüz. Daha sonra günler ilerledikçe ben kendiliğinden düşecektir.

Karahindiba kökü kullanarak doğal et beni tedavisi

Benleri tedavi için kullanılan bitkilerin arasında karahindiba da vardır. Ciltteki başka birçok rahatsızlıkta daha etkili olan karahindiba, benlerin tedavisi için de kullanılmaktadır. Çoğu kişinin bahçesinde bulunan bu bitkiye ulaşmak da çok kolaydır.

Et benlerinin tedavisi için karahindibanın kökünü kullanacağız. Bu yöntem basit ve ucuz olduğu gibi et benlerinin tedavisinde çok da etkilidir.  Karahindiba kökünü sütümsü bir sıvı çıkana kadar sıkın ve daha sonra et beninin üzerini bu sıvı ile ovalayın. Bu tedavi günde en z 2-3 kere uygulanmalı, birkaç hafta boyunca da devam edilmelidir. Özellikle 3. haftadan itibaren sonuçları görmeye başlayabilirsiniz.

Bunların dışında kullanabileceğiniz başka doğal tedaviler de mevcuttur. C vitamini tabletlerini ezerek bir toz haline getirdikten sonra benlerin üzerine uygulanması suretiyle de et benlerinin tedavisi mümkündür. Sarımsak ile de benlerin doğal tedavisi mümkündür. Bir diş sarımsağı bıçak ile ikiye bölerek bir parçası ile et beninin üzerine yerleştirin ve bir bandaj ile bant yardımı ile benin üzerine sabitleyin. Bu işlemi birkaç hafta boyunca uygulayın.

Benler nasıl oluşur?

Benler genellikle koyu renkli cilde sahip kişilerde daha sık görülür. Çoğu ben zararsızdır ve ciltte doğal olarak bulunan melanin adlı pigmentin bir bölgeye toplanması ve yoğunluğunun artması ile oluşur. Dolayısıyla çoğunlukla cilten daha koyu renklilerdir. Çoğu durumda benler de kendi normal yaşam döngülerini yaşarlar, kişiye sorun çıkarmazlar. Hatta benler cildin normal bir parçasıdır bile diyebiliriz. Çoğu zararsız olsa da benlerin bazıları cilt kanserinin önemli bir belirtisi olabilir. Hangi benin kanser ile ilişkili olabileceğini söyleyebilmek için benler hakkında genel bir bilgi edinmek gereklidir.

Benler nerede olur, bir insanda kaç tane olmalıdır?

Benler cildin her yerinde ortaya çıkabilir. Hemen hemen her insanda en azından birkaç ben vardır. Benler genellikle hayatın ilk 20-25 yılında ortaya çıkarlar ve yaş ilerledikçe renkleri soluklaşır.  Bu yaşlardan sonra ortaya çıkan yeni benlerin bir dermatoloji uzmanı tarafından muayene edilmesi gerekir. Eğer vücudunuzda çok sayıda ben varsa düzenli olarak dermatoloji uzmanının kontrolünden geçmeniz tavsiye edilir.

1 Yorum

  1. arkadaşlar benim eşimde boyun bölgesi, koltuk altı ,sırt kısmı, kasıklarda, inanın bir çok belki 30 adet beni vardı metin hoca var kendisi bitkisel ilaç yapıp satan bir kişi onun et benleri için yaptığı bitkisel doğal içinde kimyasal madde olmayan sıvı bitki yağını kullandı HEPSİNİ YOK ETTİ hatta ilacı ben kendimde sürdüm mükemmel bir ilaç kesinlikle tavsiye ederim bir bayan arkadaşın oğlunda da vardı metin hocanın ilacını kullandı onunda et beni yok oldu fiyatı 40 tl eve teslim ve kapıda ödeme yapıyorsun 05052135467 metin hocanın telefonu her et benine de vermiyor mesela göz kapağın daki benlere vermiyor göz zarar görür diye siyah benlere vermiyor kahve rengindeki benlere veriyor paylaşayım dedim herkese iyi akşamlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.