Et beni tedavisi nasıl yapılır et benlerinden kurtulmak mümkün mü

0

Et beniEt benleri kişilerin genel olarak kurtulmak istedikleri, ten renginde veya daha koyu renklerde olabilen ve deriden dışarıya taşan yumru şeklinde küçük parçalardır. Et beni tedavisi konusunda bilinmesi gereken ilk şey et benlerinin kansere yol açma gibi bir risklerinin olmayışıdır. Yani kişiyi görüntü olarak rahatsız etmelerinin dışında bir zararları yoktur. Şimdi et beninin ne olduğuna ve tedavisine dair bilgilere göz atalım.

Et beni neden ve nerede oluşur?

Et benlerinin neden oluştuğu kesin olarak bilinmemekle birlikte obezite, fazla kilolar, gebelik, menopoz gibi kimi durumlarla hormonsal hastalıkların ya da hormon tedavisi görmenin et beni oluşuma ihtimalini yükselttiği bilinmektedir. Bunlar ve daha bilmediğimiz pek çok sebeple ortaya çıkan et benlerinin vücudun hemen hemen her bölgesinde oluşumuna rastlanmakla birlikte en yoğun olarak görüldükleri bölgeler arka kol kısmı, boyun bölgesi, koltuk altları, vücudun üst kısmı ve yüzde ise göz çevresidir.

 Et beni zararlı mıdır?

Girişte de belirttiğimiz gibi et benleri hastalık belirtisi değillerdir. Kendi başlarına vücutta kansere veya başka bir hastalığa sebep olmadıkları gibi herhangi bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıktıkları durumlar da oldukça nadirdir. Bu nedenle et beni tedavisi daha ziyade bu benlerin kötü görünerek kişiyi estetik açıdan rahatsız etmelerini engellemek amacıyla uygulanır.

Yukarıdaki durumlar dışında eğer kişide uzun süredir mevcut bulunan bir et beni belirgin şekilde değişiyor, büyüyor veya renk değiştiriyorsa uzman bir doktora görünmek şarttır. Ayrıca kişinin vücudunun farklı bölgelerinde ve yaygın olarak çok sayıda et beni görülüyorsa bunların da cilt kanseri riskine karşı incelenmesi gerekir.

Et beni tedavisi nasıl yapılır?

Et beni tedavisi için uygulanabilecek pek çok yöntem mevcuttur. Bu yöntemler arasında evde uygulanabilecek doğal metotlar olduğu gibi doktor kontrolünde uygulanan metotlar da bulunmaktadır. Önemli olan et benlerinin düşürülmesi için evde uygulanan yöntemler konusunda uzman önerilerini izlemek, her tavsiyeyi dikkate almamak ve son derece hassas davranmaktır. Doktor kontrolünde yapılan basit ve ağrısız işlemlerde ise güvenilir bir kurum tercih edildiği sürece sorun yaşanmayacaktır.

Ameliyatla Et Beni Aldırma

Bu yöntem diğer et beni aldırma yöntemleri arasında en ilkel olanı sayılabilir. Lokal anesteziyle uygulanan ben aldırma ameliyatı sonrasında yara izi kalma olasılığı çok yüksektir. Bu sebeple genellikle devlet hastanelerinde veya yerel kliniklerde uygulanmaktadır. İz bırakması sebebiyle ise ancak başka yöntemlerle alınması mümkün olmayan, hastalık riski taşıyan et benleri üzerinde kullanılmaktadır.

Koterizasyon Yöntemiyle Et Beni Tedavisi

Yakma yöntemi olarak da bilinen koterizasyon sayesinde et benlerinden kurtulmak oldukça kolay bir uygulamadır. Lokal anestezi kullanılarak et beninin bulunduğu bölgenin yakılması ile başlayan ve yaklaşık bir saat içinde et beninin kendiliğinden düşmesiyle son bulan bu yöntemde kalan iz yaklaşık olarak iki hafta içinde tamamen kaybolmaktadır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.