Et benleri nasıl tedavi edilir? Zararları var mıdır?

0

et beniEt benleri vücudun daha ziyade terleyen bölgelerinde çıkan deriye renk veren melanin hücrelerinin eşit dağılmayıp tek bir yerde toplanması ile oluşan bir tür cilt lezyonudur. Doğuştan olabileceği gibi ilerleyen yaşınızla beraberde görülebilirler. Sonradan oluşmasına en büyük etken güneşin zararlı ışınları olarak tespit edilmiştir. Normalde sağlık açısından bir sorun yaratmayan bu benler görünüm olarak sizi rahatsız edebilir. Çok ender olarak et benlerinin rengi koyulaşır ve kanser riski taşıyan bir hücre haline gelebilirler

Oluşan et benlerinizden ameliyat, dondurma, lazer ve buharlaştırma gibi operasyonel metodlarla kurtulabilirsiniz. Ancak deriniz ben oluşumuna müsait olduğu için yeni et benleri çıkabilir. Ayrıca doğal yollardan yapacağınız maske tedavileri de benlerinizin küçülmesine ve yok olmasına yardımcı olacaktır.

Kişniş ile et benlerinize tedavi uygulayabilirsiniz. Ezilmiş olarak aldığınız ya da kendiniz ezdiğiniz kişnişi 2 3 günde 1 kez olmak üzere ben bulunan bölgelere ovalayarak 5-10 dakika sürmeniz kahverengi et benlerinde azalma sağlayacaktır.

Bir çok cilt bakım maskesinde etkin olarak kullanılan elma sirkesinin bir diğer yararı da benleri yok etmesi olarak bilinir.1 bardak su ve 1 bardak elma sirkesini kaynattıktan sonra hem buharını benlerinize tutmanız hem ılıtıp bir pamuk yardımı ile benlerinizin üzerine sürmeniz benlerinizi kısa süre sonra yok edecektir.

Yoğurt kullanımı ile yapacağınız et beni tedavisinde ise 1 tatlı kaşığı süzme yoğurda katacağınız ½ tatlı kaşığı karbonatı iyice karıştırıp benlerinizin üzerine sürmeniz yeterlidir.1 saatlik bekleme süresinden sonra hafifi hareketlerle karışımı temizlemelisiniz. Bir kaç hafta içinde benlerinizin küçüldüğünü göreceksiniz.

Keten tohumunun en iyi etki sağladığı tedavilerden biri kahverengi et benlerini yok etmesi olarak bilinir. Keten tohumu ve keten tohumu yağını karıştırıp içine 1 çay kaşığı ekleyin. Karışımı yoğun bir kıvama gelene kadar karıştırın. Ben olan bölgelerinize sürüp 15-20 dakika bekledikten sonra yıkayarak çıkartın. Bu tedavi ile benlerinizin yok olmasını sağlayacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.