Ev yapımı aynısafa merhemi

0
ev yapımı merhem
aynısafa merhemi

Aynısafa güzel bir çiçek türüdür. Parlak turuncu ve altın rengi çiçekleri ile şifalı bir bitki olarak değerli olmuştur. Aynısafa antibakteriyel ve antiseptik özelliği sayesinde kesiklere, sıyrıklara ve enfeksiyonlara çok iyi gelir. Şifalı bir bitkidir. Şifalı merhem yapımında, sivilce tedavisinde,  egzama, güneş yanığı, böcek sokması tedavilerinde kullanılır.

Aynısafa merhemi malzemeleri

3 bardak aynısafa çiçeği
1 su bardağı sızma zeytinyağı veya badem yağı

¼ bardak rendelenmiş balmumu
30 ila 40 damla lavanta esansiyel yağı (isteğe bağlı)
Büyük cam kavanoz
Tencere
Süzgeç
Tülbent

Aynısafa merhemi yapılışı

1

Aynısafa çiçeğinin üzerinde toprak kalmadığından emin olmak için çiçekleri iyice çalkalayın. Aynısafa çiçekleri nemli ise, düz bir yüzeye yayın ve birkaç saat boyunca güneşte kurumaya bırakın. Yapraklarda çok fazla nem olması merhemi bozabilir.

2

Bir litre boyutlu konserve kavanoz içine çiçekleri koyun. Üzerine zeytin veya badem yağı ekleyin ve çiçeklerin tümünün yağ ile kaplanmış emin olmak için karıştırın.

3

Kavanozun kapağını kapamayın. Bir tülbentle örtün. Güneşli bir ortamda bekletin. Böylece buharlaşmayı önlemiş olursunuz. Yağlı çiçekleri bir iki hafta boyunca koyu altın rengi alana kadar bekletin.

4

Küçük bir tencereye yağı koyun ve balmumu ekleyin. Balmumu eriyene kadar kısık ateşte yavaş yavaş karışımı ısıtın. İsterseniz, lavanta esansiyel yağı ekleyin ve geniş ağızlı cam kavanoz içine karışımı dökün. Yağ koyulaşana kadar karıştırılmalıdır. Hazırladığınız karışımı kavanoza aktarmadan önce ılıklaşmasını bekleyin.

5

Tahta bir kaşık yardımıyla kavanozdaki çiçekleri ezin ve çiçek özünün yağa iyice geçmesini sağlayın.

6

Kavanoz içine aynısafa merhemini dökün ve kapağını kapamadan önce soğumasını bekleyin. Karanlık ve serin bir yerde aynısafa merhemini saklayın. Yaklaşık bir yıl boyunca kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.