Ev yapımı bitkisel tüy dökücü

0
Zerdeçal
Zerdeçal

Zerdeçal Asya orjinli hardal renkli bir baharattır. Çoğu kişi zerdeçalın güzelleştirici özellikleri olduğunu düşünür ancak bunun yanında zerdeçal ile tüy dökücü maske de yapılabilir. Özellikle Hindistan’da zerdeçal tüy dökücü kremlerin yapımında kullanılır. Zerdeçal ile yapılan tüy dökücü maskeler tüylerin azalmasına yardımcı olsa da istenmeyen tüylerin büyümesini tamamen durdurmayacaktır. Bu amaçla zerdeçal en azından birkaç ay kullanılmalıdır ki tüylerin büyümesinde ve kalınlığında belirgin bir azalma gerçekleşsin.

Zerdeçal ile tüy dökücü maske nasıl yapılır?

  1. Yarım su bardağı zerdeçal tozunu bir kaseye koyun. Yiyeceklere katılan zerdeçaldan satın almayın çünkü cildinizde hafif bir portakal rengi bırakır. Bu portakal rengi yaklaşık 5 günde geçer. Ancak normal zerdeçal tozu cildinizde soluk, sarımsı bir renk bırakır.
  2. Zerdeçal tozunun içinde süt ekleyin. Sütü yavaş yavaş, yemek kaşığı ile ekleyin ve bir yandan karıştırın. Kasedeki karışım kıvam aldıktan sonra süt eklemeyi bırakın.
  3. Elde ettiğiniz bu karışımı istenmeyen tüylerin olduğu bölgelere uygulayın. Karışımın cildinizde tamamen kurumasına müsaade edin.
  4. Kuru bir bez ile cildinizdeki kurumuş olan tüy dökücü zerdeçal maskesini ovalayarak çıkarın. Bu işlemi dairesel hareketler ile hafif-orta derecede baskı yaparak gerçekleştirin. Tüm maske temizlenene kadar devam edin.
  5. Kalan maske kalıntılarını yüzünüzü serin su ile yıkayarak temizleyin ve yumuşak bir havlu ile dokunarak kurulayın.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.