Ev yapımı losyonunuz sulu olduysa

0

bitkisel bakım malzemeleriEvde kendi losyonunuzu hazırlamak tüm içeriğe hakim olmanızı sağlar. Hazırladığınız losyon çok cıvık bir halde olursa uygulamak zor olacaktır. Temel losyon tarifleri yağ, su ve diğer iki malzemeyi karıştırmaya yardımcı olan bir emülgatör içerir. Birçok aktar dükkanlarında emülgatör bulabilirsiniz. Şimdi size losyon hazırlarken kullanabileceğiniz emülgatörler hakkında bilgi vereceğiz.

Sodyum Borat

Losyon hazırlamakta kullanılan emülgatörler arasında sodyum borat veya boraks bulunur. Bu maddeler kozmetik ürünlerinde sıklıkla kullanılır. Sodyum borat güvenli olarak kabul olmasına rağmen, tutarken dikkatli olunmalı ve idareli kullanılmalıdır. Lastik eldiven giyin ve losyonu koyulaştırmak için bir tutam ekleyin.

Balmumu

Balmumu yaygın bir koyulaştırma maddesi ve bir nemlendirici olarak kozmetik ve cilt bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. Balmumu da dinlendirici özelliğe sahiptir ve cildin nemini korumaya yardımcı olabilir. Losyonu koyulaştırmak için balmumundan küçük bir miktar eklemeyi deneyin. Hala sulu ise, bir tutam sodyum borat ilave edin.

Ksantan(mısır şekerinden elde edilen sakız)

Ksantan mısır nişastası ya da mısır şekerinin fermente edilmesiyle yapılır. Bu koyulaştırma maddesi genellikle ev yapımı cilt bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. Eğer losyonunuz sulu olmuşsa bir miktar ksantanı losyona ekleyin. Çok aşırı kullanmamaya dikkat edin. Losyonu koyulaştırmak için sadece küçük bir miktar gerekir.

Lanolin

Lanolin yünden elde edilir. Yüzyıllar önce çobanlar tarafından keşfedildiğinden beri nemlendirme özellğinden dolayı çok değerli olmuştur. Losyonunuzun üzerine yarım çay kaşığı lanolin dökün. Eğer yüne karşı alerjiniz varsa alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Böyle bir durumda lanolin kullanmamalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.