Ev yapımı saç nemlendiricisi tarifi

0
Saç nemlendirici yağ
Saç nemlendirici yağ

Ev yapımı saç nemlendiricileri güvenilir, ucuz ve etkilidirler. Salata sosu hazırlar gibi saç nemlendiricinizi de kendiniz hazırlayabilirsiniz. Kendi saç nemlendirici yapmanız saçlarınızın ekstra neme ihtiyacı olup olmadığına, bunun için zamanınız olup olmadığına ve saç tipinize dikkat etmeniz gerekir. Saç kreminizi kendiniz hazırlayabilmeniz için bilimsel bir çalışma yapabilecek şartlara sahip bir ortamda olmanız gerekmez. Çünkü ev ortamında ve evdeki malzemelerinizle rahatlıkla yapabileceğiniz tarifler bulunmaktadır. Çoğu kadın tarafından denenmiş ve onaylanmıştır.

Ev yapımı nemlendiricisi malzemeleri

  • Bitkisel yağ
  • Esans yağları
  • Sirke
  • Bira
  • Avokado
  • Mayonez

Ev yapımı nemlendiricisi hazırlama adımları

1

Saç diplerinizi nemlendirmeye başlamadan önce saçlarınızı yıkayın ve ıslak saça saç nemlendiricisi uygulayın

2

Kuru saçlar için yağ bazlı saç nemlendiricisi kullanmayı tercih edin. Seçeceğiniz yağ herhangi bir bitkisel yağ olabilir. Saçlarınızı ekstra beslemek ve güzel koku vermek için, mesela lavanta ya da gül kokusu gibi, birkaç damla esans yağı ekleyin. Bitkisel yağlar saçlarınıza doğal nemini geri kazandıracaktır.

3

Bitkisel yağınızı ılıyıncaya kadar ısıtın ve hafifçe masaj yaparak saçınıza uygulayın.

4

Saçlarınızı yıkamadan önce saç havlusu ile sarıp birkaç saat bekleyin. Eski havlularınızdan birini kullanmanızı öneririz.

5

Eğer yağlı saçlara sahipseniz saçlarınıza yağ ile nemlendirme bakımı yapmayınız. Bunun yerine yağ içermeyen saç nemlendiricileri ile ıslak saçlarınıza masaj yapabilir ve 30 dakika böyle bekledikten sonra saçlarınızı durulayabilirsiniz.

6

Çırpılmış yumurta ve mayonezi karıştırarak yağlı saçları protein bakımından besleyici bir karışım elde etmiş olursunuz. Avokado püresi kullanarak da saçlarınızı yumuşatabilirsiniz. Bu malzemeleri karıştırıp saçlarınıza rahatlıkla uygulayabileceğiniz kıvamı alana kadar çırpın. Karışımınızın içerisine eğer kısa saçlı iseniz yarım eğer uzun saçlara sahipseniz de bir bardak saç nemlendiricisi ekleyebilirsiniz. Ekledikten sonra karışımınızı yarım saat için dinlenmeye bırakın.

7

Yağlanmayı önlemek için saçlarınıza bira veya sirke sürebilirsiniz. Bira veya sirkeden kısa saçlar için yarım, uzun saçlar içinse bir bardak kullanmanız yeterlidir. Durulamadan önce yarım saat bekleyin.

Öneri ve Uyarılar

– Saçlarınızı nemlendirici bakımınızı uyguladıktan sonra şampuanlayın.

– Bu saç nemlendirme işleminizin daha etkili olması için saçlarınıza bakım yaptıktan sonra saçlarınızı saç havlunuzla sarıp yatın. Yatığınızın üstüne de bir tane havlu sermenizi öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.