Evde ağda yapımı

0
Evde ağda
Evde ağda

Ağda 1980’lerden beri dünya çapında popüler bir hale gelmiştir ama biz bu uygulamayı yüzyıllardır sürdürüyoruz. Ağda ayrıca güzellik salonları ile sınırlı değildir. Evinizde de kolaylıkla ağda yapabilirsiniz. Ayrıca evde kendi kendinize hazırlayacağınız ağda, çok daha ekonomik olacaktır.

Ağda yapımı

Ağda istenmeyen tüyleri ortadan kaldırmak için kullanılan yapışkan karamelize bir madde olarak tanımlanabilir. Şeker, ağdanın en temel malzemesidir.

Malzemeler

  • Toz şeker
  • Su
  • Limon suyu

¼ su bardağı su, ¼ su bardağı limon suyu ve 2 su bardağı toz şekeri bir tencerede birleştirin. Kısık ateşte tüm bu malzemeleri karıştırarak ısıtmaya başlayın. Şekerin yanmaması için ateşi çok açmayın ve karıştırmaya devam edin. Bir süre sonra ağdanız istenen kıvamı bulacaktır. Ağdanız soğuduktan sonra katılaşacağı için bir miktar koyulaştıktan sonra ateşten alabilirsiniz.

Nemlendiriciler

Ağdanızın aynı zamanda nemlendirici özelliğinin de bulunmasını istiyorsanız 2 yemek kaşığı zeytinyağı veya 2 yemek kaşığı aloe verayı ağdaya katabilirsiniz. Böylece ağda cildinizi kurutmaz ve pul pul dökülmelere neden olmaz.

Uygulama

Ağda
Ağda

Karışımı kullanmadan önce biraz soğumasını bekleyin. Epilasyon yapmak istediğiniz bölgeye spatula yardımıyla ince bir tabaka halinde sürün. Ağdayı kıl köklerinin çıktığı yöne doğru sürün. Yanıklara neden olmamak için ağdanın kaynar olmadığından emin olun. İlk önce parmak uçlarınızla kontrol edebilirsiniz. Eğer ağda çok sıcakken ağdayı sürerseniz cildinizde kararmalar oluşur ve geçmesi uzun bir zamanı bulabilir. Ağdayı sürdüğünüz bölgeye sert bir bez koyun. Yumuşak pamuklu kumaşlar, canınızı acıtacak ve istenen sonucu vermeyecektir. Kumaşı ağdanın üzerine yapıştırdıktan sonra kılların çıkış yönünün tersine doğru hızla çekin. Ağda ilk anda acıtabilir ancak yan bölgelere geçtiğinizde canınızın acımadığını göreceksiniz. Vücudunuz kendiliğinden o bölgeyi uyuşturmaya başlayacaktır. Ağdanın işe yarayabilmesi için tüylerin ortalama 1 cm. olması gerekir.

Kendi ağda bezinizi kendiniz de yapabilirsiniz. Ağda bezi yapmak için, kullanmadığınız bir bezi yaklaşık 8 santim uzunluğunda ve 4 santim genişliğinde şeritler halinde kesin. İşiniz bittikten sonra ağda bezlerini suya batırın ve bir saat sonra yıkayın. Kalan ağdayı bir kavanoza koyarak buzdolabınızda saklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.