Evde bacak bakımı nasıl yapılır? Uymanız gerekenler

0
Bacak
Bacak bakımı

Özellikle bayanlar, hayatları boyunca genç ve güzel kalabilmek için cilt bakım ürünlerine ve güzellik merkezlerine binlerce lira harcıyorlar. Bu yazıda sizi yüzlerce liralık masraftan kurtarabilecek evde bacak bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabı bulunuyor. Yüz ve kolların özel ilgiye ihtiyacı olduğu gibi bacakların da özel ilgiye ihtiyacı vardır. Bacaklarınızı yüzlerce lira harcamaksızın formda ve bakımlı tutabileceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır. Hem de doğal, tamamen evde yapabileceğiniz kürlerle.

  • Bacaklarınızın kondisyonunu artırmak ve onlara şekil kazandırmak için her gün düzenli yürüyüşlere çıkın, bisiklet sürün ve yüzün.
  • Basit egzersizlerle bacaklarınıza şekil verin. Bacaklarınızı omuz hizasında açın ve duvara ya da bir sandalyeye sırtınızı verecek şekilde yaslanın. Sırtınızı düz tutun. Nefes alırken parmak uçlarınıza çıkın. En az 15 saniye kadar bu şekilde durmaya çalışın. Yavaş yavaş, nefesinizi vererek topuklarınızı indirin, yere basın. Bu alıştırmayı her sette 30 kere olmak üzere gün içinde istediğiniz kadar yapabilirsiniz. İlk denemelerde ellerinizi kalçanıza koyarak destek alabilirsiniz.
  • Bacaklarınızdaki tüylerden kurtulmak için tıraş bıçağı kullanıyorsanız, tıraş yerine tüy dökücü kremle tüylerinizi almayı deneyin. Böylece işlem sonrasında daha pürüzsüz, sağlıklı ve parıldayan bacaklarınıza kavuşabilirsiniz. Kıllarınızı aldıktan sonra mutlaka bacaklarınızı nemlendirici yardımıyla nemlendirin. Eğer bacak deriniz kuruysa herhangi bir tıraş malzemesini cildinize dokundurmayın.
  • Bacaklarınızdaki batıklardan, kuru derisinden kurtularak pürüzsüz bacaklara kavuşmayı bekliyorsanız karbonatla hazırlanmış ılık suyu deneyin. Sonuç alabilmek için bu macun kıvamındaki kürünüzü haftada bir kez sürün ve masajla iyice cildinize yedirin.
  • Duşunuzun ardından bacaklarınızı nemlendirmek için badem yağı kullanın. Badem yağı bacaklarınızda oluşan ağrılarınızı ve şişliklerinizi dindirir. Düzenli uygulandığında varis oluşumunu da önlemeye yardımcı olur. Badem yağını gece yatmadan önce sürerek en verimli kullanımı gerçekleştirin. Badem yağından maksimum ölçüde faydalanın.
  • Bacak kaslarınızı sağlıklı tutmak ve rahatlatmak için kan akışınızı artırın. Uyurken bacaklarınızın alt kısmının altına (dizlerden bileklere kadar yüksekte tutması için) minder koyun.
  • Elma sirkesi bacaklarınızdaki nahoş varisleri azaltmaya hatta ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Şeritler halinde bir bezi elma sirkesinde bekletin ve varislerinizi elma sirkeli bezlerle sarın. Yatağa ya da yere uzanın ve bacaklarınızı sarılı şekilde duvara yaslandırarak yaklaşık bir saat bekleyin. Bacaklarınızda 1 ay gibi kısa bir süre içerisinde gözle görülür bir fark oluşacaktır.
  • Tüm gün yürümekten ya da ayakta durmaktan kaynaklanan bilek ve baldırınızdaki şişlikleri azaltmak için her gün salatalık tüketin.
  • Bacaklarınızı şimdi vereceğimiz karışımla sıkı ve pürüzsüz yapın. Bir bütün yumurtayla 1 gr unu karıştırarak bacaklarınıza sürün. Kurumasını bekleyin ve ılık bir duş ile kalıntıları temizleyin. Nemlendiricinizi sürün. Bacak sağlığınız için bir diğer formül ise ezilmiş ananas, ezilmiş papaya ve bir patatesin suyu ile hazırlanır. İki bacağınıza da yetebilecek kadar yapın ve bacaklarınıza sürün. 15 dakika kadar bekleyin. Ilık suyla yıkayın. Bacaklarınızı daha sıkı ve pürüzsüz hissedeceksiniz. Kalıcı bir sonuç için haftada birkaç kez bu kürü uygulayın.

Bunlar muhteşem sonuçlar sağlayamasa bile cildinize iyi gelen ve para harcamaksızın doğal olarak evde uygulayabileceğiniz tedavilerdir. Düzenli bir diyet ve egzersizlerle sağlığınızı genel anlamda koruyun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.