Evde ben tedavisi için kullanabileceğiniz bitkiler

0
Ben
Evde ben tedavisi

Benler pigmentli yapılarıyla cildinizde küçük şekilde, koyu – kahverengi lekeler olarak göze çarpmaktadır. Bunlar vücut, yüz, kol ve bacaklarda ortaya çıkmakta, kişinin vücudunda değişen sayılarda bulunabilmektedir. Birçok ben aslında tehlikeli değildir, ancak bazılarının kanser oluşturabilme riskleri vardır. Benleriniz eğer şeklini veya rengini değiştirme belirtileri gösteriyorsa, kanser riski bulunmaktadır ve hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Kişniş

Kişniş, maydanozgiller familyasından, yaprakları maydanozu andıran, 20-60 santimetre yüksekliğinde, tüysüz ve otsu bir bitkidir. Bu bitkinin baharat olarak kullanılan kurutulmuş meyvesi veya tohumuna da kişniş adı verilir.Kişnişi bir miktar öğütün ve toz haline getirin. Bir macun oluşturmak için yeterli suyla karıştırın ve macun haline getirin. Benlerinizi macun ile kapatın ve ardından bandajlayın. Bu işlemi benleriniz düşünceye kadar 5 – 7 gün boyunca düzenli olarak uygulayın.

Sarımsak

Bir hamur içine bir karanfil ve sarımsak koyun ve ezin. Ezilmiş sarımsağı benlerinize uygulayın. Bir bandaj ile benli bölgelerinizi kapatın ve 12 saatte bir bu uygulamayı benleriniz düşünceye kadar tekrar edin. Her işlem arası ılık su ile o bölgeyi iyice durulayın.

Karahindiba kökü

Karahindiba kökünü dilimleyin ve kökünün kendi öz sütünü çıkarın. Öz suyunu benlerinizin üzerine günde 3 defa ovarak uygulayın. Bandaj ile kapattıktan 1 saat sonra ılık suyla bölgeyi durulayın. 4 – 6 gün içinde benleriniz kuruyacak ve düşecektir.

Keten tohumu

Keten tohumu yağı ile ince öğütülmüş keten tohumunu macun olacak şekilde birleştiriniz. Karışımın yapışkan olmasını sağlamak için yeterli saf bal ekleyin. Benlerinize yaptığınız macunu uygulayın ve bir bandaj ile örtün. Günde 1 defa yapacağınız bu işlemi 5 – 7 gün boyunca uygulayarak benlerinizin düşmesini bekleyin.

Hint yağı ve karbonat

Biraz Hint yağı ile bir tutam karbonatı karıştırın. Benlerinize sürün ve gece boyunca bekletin. Benleriniz kaybolana kadar bu işlemi 8 – 10 gün boyunca günde bir defa uygulayın. Uygulama sonrası sabunlu ılık suyla bölgeyi yıkayın ve durulayın.

Uyarılar

  • Yapacağınız bu doğal yöntemlerde genellikle olumlu sonuçlar alabileceksiniz. Uygulamaları düzenli yaparken cildinizin tahriş olmaması için cilt temizliğine dikkat edin. Ayrıca olası alerji durumlarında veya bu yöntemlerin hiçbirinin işe yaramaması durumunda bir dermatoloğa görünün.
  • Benlerinizin durumuyla ilgili bir doktora danışmadan bu uygulamaları yapmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.