Evde bitkisel ayak bakımı

0
Ayak bakımı
Bitkisel ayak bakımı

Yanlış ayakkabı seçimi ve yanlış ayak bakımı nedeni ile ayaklarınızda çeşitli problemler oluşabilir. Nasırlar bu problemlerin en sık rastlananlarıdır. Sadece kötü görüntüleriyle canımızı sıkmazlar aynı zamanda bize acı da verirler. Dolayısı ile cilt bakımı ve vücut bakımımıza önem verdiğimiz gibi ayaklarımızın bakımına da gereken önemi vermeliyiz. Yumuşak, sağlıklı ve pürüzsüz ayaklar için evde bitkisel ayak bakımı yapabilirsiniz.

Yumuşak ayaklar için

Yumuşacık ayaklara sahip olmak için peeling uygulayabilirsiniz. Eğer ayaklarınızda sertlikler ve nasırlar varsa ponza taşı kullanmayı deneyin. Ilık su ve banyo tuzu ile ayaklarınıza masaj yapabilirsiniz. Eğer banyo tuzunuz yoksa ayaklarınızı bir süre sıcak suda tutun ve ardından ponza taşı ile ayaklarınızdaki ölü deriyi alın. Özellikle topuk kısmınıza ponza taşını özenle uygulayın. Ardından ayaklarınızı ılık su ile yıkayın ve kurulayın. Son olarak bir nemlendirici ile ayaklarınızı nemlendirin. Anında yumuşacık ayaklara sahip olacaksınız.

Limon ile nasır tedavisi

Topuklarınızın üzerine limon dilimi koyun. Üzerine çorap giyin ve bu şekilde yatın. Eğer limon dilimlerinin kaymasından korkuyorsanız limon kabuklarınızı topuklarınıza bandajlayarak yapıştırabilirsiniz. Birkaç gün içinde nasırlarınız hafifleyecektir. Gliserin yada lanolin içeren losyonları nasırlarınıza uygulayabilirsiniz. Böylece ayaklarınızı yumuşak tutabilirsiniz.

Aspirinle ayak bakımı

Beş adet aspirini ezin. Aspirini ezebilmek için kağıt bir havluya koyun. Üzerine kavanozla basınç uygulayın.  Aspirinler kolayca ezileceklerdir. Yarım çay kaşığı limon ve yarım çay kaşığı suyu ezmiş olduğunuz aspirinlerin üzerine ekleyin ve karıştırın. Ayaklarınıza elde ettiğiniz aspirinli hamuru sürün. Sonra ayaklarınızı sıcak havlu ile sarın. 10 dakika kadar ayaklarınızı bu şekilde bekletin. Ardından ayaklarınızı yine ponza taşı ile güzelce ovun.

Zeytinyağı bakımı

Ayaklarınıza zeytinyağı sürün ve çorap giyin. Gece bu şekilde uyuyun. Ayaklarınızın yumuşaklığını korumak amacıyla bu uygulamayı 7 günde 1 kez tekrarlayabilirsiniz.

Ayak terapisi

Ponza taşı
Ponza taşı

1

Ayaklarınızı duş jeli ile yıkayın.

2

Bir ponza taşı ile ayaklarınızın üzerindeki sert kısımları ovalayın. Aşırı sert bölgeler ve nasırları hafifçe bastırarak ovalayın.

3

¼ bardak yulaf ezmesi ve ¼ bardak deniz tuzunun üzerine 1 yemek kaşığı ılık su koyun. Malzemeleri iyice karıştırın. Üzerine eğer dilerseniz birkaç damla nane esansı katarak ayaklarınızın daha da rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

4

Ayaklarınızı  elde ettiğiniz karışımla ovalayın. Beş dakika kadar ayaklarınıza bu karışımla masaj yapın.

5

Ardından ayaklarınızı ılık su ile yıkayın ve ayaklarınızı yumuşak bir havlu ile kurulayın.

6

Ayaklarınıza ılık zeytinyağı ile masaj yapın ve ayaklarınızın zeytinyağını iyice emebilmesi için çorap giyerek bu şekilde yatın.

7

Ayaklarınızın yumuşaklığını koruyabilmesi için haftada bir iki defa bu uygulamayı tekrarlayabilirsiniz.

Ayak çatlakları için

Ayakların yeterince nemli olmaması ve yanlış ayakkabı seçimi nedeniyle ayaklarda kuruluk meydana gelir ve bu kuruluk ayak çatlaklarına sebebiyet verir. Egzama gibi çeşitli cilt rahatsızlıkları ayak çatlaklarını tetikleyebilmektedir. Ayaklarınızdaki bu problemden kolayca kurtulmanız mümkün. Adım adım neler yapabileceğinize birlikte göz gezdirelim.

1

Ayaklarınızın nemini geri yükleyebilmek amacıyla ayaklarınıza günde iki defa yağ bazlı nemlendirici uygulayın.

2

Ayaklarınızdaki ölü deriyi kaldırmak için yukarıda da belirttiğimiz gibi ponza taşını kullanabilirsiniz.

3

Haftada bir defa ayak maskesi uygulamanızda fayda olacaktır. 3 yemek kaşığı yeşil kil ve 3 yemek kaşığı suyu birleştirerek hamur elde edin. Elde ettiğiniz hamuru ayaklarınıza sürün ve çorap giyin. Birkaç saat bu şekilde dinlenebileceğiniz gibi bu uygulamayı gece yatmadan evvel de yapabilirsiniz.

4

Eğer kendi ayak maskenizi hazırlamak taraftarı değilseniz, bu durumda hazır satılan ayak maskeleri satın almayı tercih edebilirsiniz.

5

Ayaklarınızda kuruluk ve çatlaklar varsa açık ayakkabı giymekten kaçının. Açık ayakkabılar mikroplardan ayaklarınızı korumayacaktır. Yaz bile olsa yumuşak bir spor ayakkabı tercih etmenizde fayda olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.