Evde bitkisel yanık tedavisi

0
bitkisel yanık tedavisi
bitkisel yanık tedavisi

Evinizde, işyerinizde veya herhangi bir yerde karşılaşabileceğiniz yanıklar size çok fazla acı verecektir. Yanıklara ani müdahaleler yapıp ağrınızı dindirebilir ve yanıklarınızın bırakabileceği hasarları hafifletebilirsiniz.

Bitkisel yanık tedavisi için malzemeler

  • Süt
  • Lif
  • E vitamini Jel

Bitkisel yanık tedavisi için adımlar

1

Yanık yerinize uygulamak için bir bezi oda sıcaklığında süt veya su ile ıslatın. Yanık bölgeye bu bezi uygulayın. Eğer çok soğuk su kullanırsanız yarada artış olabileceği gibi iyileşme süresi uzayacaktır.

2

Yaranızın enfeksiyon kapmaması için, E vitamini içeren merhemler veya ağrı kesici kullanabilirsiniz. E vitamini içeren merhemi eczanelerden temin edebilirsiniz.

3

Yara bir miktar iyileştikten sonra parlak kırmızı veya pembe rengini alacaktır. E vitamini kremler zamanla yanık bölgenin renk değişimini azaltacaktır. Ve birkaç hafta sonra yanığın derecesine bağlı olarak yanık izi kaybolacaktır.

4

Yanık izi zamanla kaybolmazsa, iyileştirici merhemler veya jeller kullanabilirsiniz. Merhem ve jelleri eczanelerden temin edebilirsiniz.

5

Yanık izini kaldırmak için ayrıca lazer tedavisi uygulatabilirsiniz. Ancak metalden kaynaklanan 2. ve 3. Derece yanıklar cildin birkaç kat derine doğru yaralanmasına sebep olmuş olabilir. Bu tip durumlarda lazer tedavisi oldukça riskli ve pahalı bir uygulamadır.

İpuçları

  • Yanıklarınızı ağır ise hemen bir doktora başvurunuz.
  • Uygulamalarınız sonrası ciltte iyileşme görünmüyorsa bu normal bir durum değildir. Hemen doktorunuza danışınz.
  • Doğal yöntemlerde başarılı olamadınız ve diğer lazer ve cerrahi yöntemler pahalı geliyorsa, basit makyaj teknikleriyle yanık izlerinizi kapatabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.