Evde cilt analizi nasıl yapılır?

0
Cilt
Cilt

Cilt tipinizi bilmek doğru cilt kürleri ve doğru ürünleri kullanmak için oldukça önemlidir. Cildinizin tipi ve özellikleri doğuştan itibaren bellidir ancak evde cilt analizi nasıl yapılır?

Cildinizin tipi ve özellikleri doğuştan gelse de cildinizin sağlığı ve güzelliği büyük oranda yediğiniz şeylere ve yaşam tarzınıza bağlıdır. Genel olarak 5 farklı cilt tipinden bahsedebiliriz: Normal cilt, kuru cilt, yağlı cilt, karma cilt ve hassas cilt. Bu cilt tiplerinden her biri kendi özel bakımına ve tedavisine ihtiyaç duyar.

Cilt analizinizi yapmak için sabah uyandığınızda temiz beyaz bir kağıt ile yüzünüzü sıvazlayın.

Normal cilt

Eğer cildiniz normal tip ise kağıtta herhangi bir yağ izi görmezsiniz. Cildiniz elastik ve doğal görünür. Normal cilt tipi en az sorun yaşayan cilt tipidir. Temiz ve pürüzsüz görünür, dolaşımı iyidir ve sağlıklıdır. Çok az bir bakımla, ileri yaşlarda bile normal ciltler güzel görünür.

Kuru cilt

Eğer cildiniz kuru ise kağıt da temiz olacaktır ancak yüzünüz pul pul dökülebilir, kağıtla sildikten sonra kuru bir his verebilir. Kuru cilt kolayca tonunu kaybedebilir, kırışabilir. İnce gözeneklidir, yaşlanmaya ve tahriş olmaya eğilimlidir. Genç bir insanda güzel görünse de ilerleyen yaşlarda cildinizi sağlıklı tutmak için tam bir bakım yapmalı, düzenli olarak doğal maskeler ve nemlendiriciler kullanmalısınız.

Yağlı cilt

Eğer cildiniz yağlı ise yüzünüzü sildiğiniz kağıdın üzerinde cilt yağı izleri olacaktır. Özellikle yanaklarınız, burnunuz ve alnınızın üzeri daha da yağlıdır. Yağlı cilt problemlidir. Genellikle görüntüsü de yalıdır, kalın ve parlaktır. Gözenekleri geniştir ve sivilce problemi yaygın olarak görülür.

Diğer yandan yağlı cildin iyi tarafı, yaşlanma ve kırışıklığa daha az eğilimlidir. Dikkatli temizlik, zengin kremlerden kaçınma gibi basit önlemler cildinizin kalitesini arttırabilir.

Karma cilt

Kadınların çoğu gibi sizin cildiniz de karma cilt olarak tanımlanan yapıda ise kağıt ile alnınızı ve burnunuzu sildiğinizde yağlı, diğer bölgelerinizi sildiğinizde ise normal cilt görünümü verecektir. Karma cilt hem yağlı hem de kuru cilt özelliği gösterir bu nedenle yüzünüzün farklı bölgeleri farklı bakım gerektirir.

Genellikle gözlerin etrafı ve yanaklarda yer alan kuru bölgelere zengin krem ve nemlendiriciler ile bakım yaparken, yağlı bölgeleri ise sık sık yıkayarak temizlemek gerekir.

Hassas cilt

Hassas cilt genellikle çok kuru, ince görünümlüdür ve kolayca tahriş olur. Tipik hassas ciltte kızarık ve pul pul dökülen bölgeler görülebilir. Ayrıca kaşıntılı da olabilir. En problemli ve hassas cilt tipidir ve çok özel bakım gerektirir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.