Evde cilt beyazlatma nasıl yapılır?

0
Evde cilt rengi açma
Evde cilt beyazlatma

Cildinizi aydınlatmak için pahalı kremler ve losyonlar satın almak veya bunları öğrenmek için bir dermatolog ya da eczaneye gitmek zorunda değilsiniz. Evde cilt rengi nasıl açılır diye kendinize sormanız yeterli. Eğer yüzünüzün cilt tonunu dengelemek veya güneşe çok uzun süre maruz kalan bölgeleri alanları aydınlatmak istiyorsanız, yüzyıllar boyunca kullanılmış olan bir kaç denenmiş ve gerçek malzemelerle cildinizin rengini açabilir veya cildinizdeki ton farklılıklarını dengeleyebilirsiniz. İşin en iyi tarafı da cilt renginizi açmak için gerekli olan malzemelerin çoğunun şu anda buzdolabınızda bulunuyor olmasıdır.

Evde cilt beyazlatmak için malzemeler

  • Bir limon
  • Bir papaya
  • Yoğurt
  • Ayran
  • Yulaf ezmesi

Evde cilt beyazlatma tarifi

1         

Limon suyu cildi aydınlatmak ve güzelleştirmek için antik çağlardan beri kullanılmaktadır. Limon suyunda bulunan sitrik asit cilt aydınlatmada kullanılan doğal bir antioksidandır. Akşamları ya da sadece yatmadan önce cildinizi taze limon suyunu temiz bir pamuk ile yüzünüze sürerek kurulayın. Yalnız limon suyunu yüzünüze sürdükten sonra güneşe çıkmamaya dikkat edin. Çünkü güneş ışığına çıktığınızda güneş ışınları cildinizde daha fazla hasara neden olabilir. Bunun neden ise limonun içinde bulunan sitrik asidin cildi hassaslaştırmasıdır. Eğer çok hassas bir cilde sahipseniz, su ile limon suyunu sulandırarak deneyin. Limon suyu cildinizi kurutuyorsa, limon suyunu uyguladıktan sonra bir nemlendirici uygulayın.

2

Papaya’ nın cilt aydınlatmaya yararlı bir bitki olduğunu biliyoruz. Papain, papaya bitkisinde bulunan doğal bir enzimdir. Bu doğal enzim kuru ve ölü ve ölü ciltlerin renk tonunu açmaya ve pürüzsüz cilt elde etmeye yarar, aynı zamanda cildin yenilenme sürecini hızlandırır ve cildi ölü hücrelerden arındırır. Bir adet papayayı ezin ve cildinize doğrudan uygulayarak, maske yapın. 10 ila 20 dakika maskeyi yüzünüzde bırakın ve daha sonra yüzünüzü durulayın. Yüzünüzü kuruladıktan sonra cildinizin yumuşaklığını koruması için cildinize uygun bir nemlendirici uygulayın.

3

Sütte bulunan laktik asit, cildin yenilenmesini, hafif ve parlak olmasını ve hücrelerini yenilediğini biliyor musunuz? Siz de daha önce içeriğinde laktik asit bulunduran ürünler kullanmış olabilirsiniz. Dışarıdan laktik asit içeren ürün yerine evinizde bulunan yoğurdu kullanın. Evinizdeki yoğurt laktik asit açısından oldukça zengindir. Yoğurdu yüzünüze sürün ve 10 dakika ile yarım saat arasında bir süre yüzünüzde bekletin. Daha sonra durulayın ve yüzünüze favori nemlendirici uygulayın. Ayran da başka bir laktik asit kaynağıdır. Bir bardak yulaf ile yarım bardak ayranı karıştırarak yüzünüze bir fırça yardımı ile sürün ve yüz maskesi olarak kullanın. Daha sonra yüzünüzü yıkayarak durulayın.

4

Derinin renk değiştirmesinin en büyük sebebi güneştir. Uygun koruma olmadan kesinlikle güneşe çıkmamalısınız. Çünkü güneş deride hızlı renk değişimine ve deformasyona sebep olabilir. Bu nedenle yapmış olduğun cilt bakımı ve cilt renk açma çalışmalarını güneşe korunmasız çıkarak tersine çevirebilir hatta cildinizde kalıcı renk değişimlerine maruz kalabilirsiniz. Bu nedenle en az SPF 15 ve daha yüksek SPF koruması olan bir güneş kremi kullanmanız tavsiye edilir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.