Evde doğal cilt bakımı nasıl yapılır

0

doğal cilt bakımı nasıl yapılırKadınlar açısından cilt bakımı konusu oldukça önemlidir. Özellikle “evde doğal cilt bakımı nasıl yapılır” sorusunun cevabını arayan kadınlar, daha doğal yöntemler eşliğinde gerekli uygulamaları rahatlıkla yapabilmektedirler. Daha çok çeşitli sebzeler ve doğal gıda maddeleri eşliğinde hazırlanan cilt maskeleri ve faydalı karışımlar ile şansını deneyen kadınlar, sonucunda aldıkları olumlu sonuçlarla çok güzel ciltlere sahip olurlar.

Doğal cilt bakımı yapmak isteyen kadınların ilk tercihi, bitkisel malzemeler eşliğinde evde hazırlanabilen maskeleri vücutlarına uygulamaktır.

Doğal Maskeler Nedir?

Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde kavuşmak için çok büyük paralar harcayıp çeşitli güzellik merkezlerinde zaman öldürmenize gerek yok. Yalnızca buzdolabınızın içinde bulunan maskeler, yumurtalar, sebzeler ve birkaç mutfak malzemesi ile kendiniz bir mucize yaratabilirsiniz. Doğal maskeler, bu tip malzemeler eşliğinde ortaya çıkarılmaktadır.

Doğal cilt makımı için uyguladığınız doğal maskelerin en büyük özellikleri, etkilerinin ani ve hızlı olmasıdır. Yani, uygulayacağınız bir doğal maskenin vücudunuza, yüzünüze ve teninize kazandırdıkları çok hızlı bir şekilde cereyan edecektir. Cildiniz maskenin kullanılmaya başlaması sırasında nemlenecek, nefes almaya başlayacak ve gevşeyecektir. Kırışıklıkları gideren ve cildi tazeleyen doğal maskeler, cilt tipine göre seçilip uygulanmalıdır. Aksi takdirde cilt tipinize uygun olmayan maskeler, size yarardan çok zarar verebilir.

Bazı Pratik Maske Çeşitleri

Tatil gününüzde evde yalnızsınız ve cilt maskelerini incelemeye karar verdiniz. O sırada aklınıza gelen o kritik soruyu araştırmaya başladınız; doğal cilt bakımı nasıl yapılır?

İşte karşınızda bazı pratik maske çeşidi örnekleri;

Bal Maskesi

Uygulandığında yüzde 1 saat kadar kalması gereken, yaklaşık 1 hafta süreyle her gün yapılması önerilen bal maskesi, yüzdeki kırışıklıkları ve çöküntüleri önlüyor.

  • Hazırlanışı; Civan perçemi çiçeği, saf suda 10 dakika boyunca kaynatılıyor ve sonunda suyunun elde edilmesi için sıkılıyor. Elde edilen bu su, bir fincana konulur ve soğutulur.

Ezilen ve arta kalan posa ise, yarım fincan limon suyu, bir çorba kaşığı ölçüsündeki zeytinyağı ve bir tatlı kaşığı ölçüsündeki bal ile karıştırılır. Bu karışıma, çırpılmış yumurta sarısı eklenir ve karışım tamamlanır.

Hazırlanan karışıma, soğutulan bir fincan civan perçemi suyu eklenir ve karışımın maske haline gelebilmesi için yeteri kadar yulaf unu karışıma eklenir. En nihayetinde maskeniz hazır olur.

Yumurta Maskesi

Sivilcelerin ve kızıl lekelerin yok edilmesini sağlayan bu maske, sabah ve akşam olmak şartı ile, günde iki kez uygulanmalıdır. Maske yalnızca cilt için değil, saçın parlaklığını artırmak amacı ile şampuan olarak da kullanılabilmektedir.

  • Hazırlanışı; İki su bardağı ölçeğindeki suyun içinde, iki avuç dolusu buğday ezilir. Bu karışıma, iki adet yumurtanın sarıları ve bir çorba kaşığı badem yağı ilave edilir. Maske bu şekilde hazır hale getirilir.

Hazır olan maske bu hali ile yüze sürülür ve kurumasından itibaren yıkanarak çıkarılır. EN nihayetinde ortaya çıkarılan temiz cilde gül suyu sürülerek işlem tamamlanır.

Bu tür doğal maskeler gibi onlarca pratik ve kolay hazırlanabilen maske cilt bakımı adına oldukça faydalı olmaktadır. Önemli olan noktalar ise cilt tipine göre maske seçebilmek ve doğal malzemelerin kullanılması ile maskeler elde etmektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.