Evde güneş yanığı tedavisi nasıl yapılır?

0
Güneşlenmek
Evde güneş yanığı tedavisi

Güneş yanıkları cildinizde onarılması güç zararlara sebep olabilir. Cilt kanserini tetikleyecek deri problemlerinin başlıca oluşma nedeni güneş yanıklarıdır. Cildinizde güneş yanığı oluştuysa yazımızdaki yöntemlerle etkin tedavi uygulayabilirsiniz.

Güneşten sonra vücudunuzda oluşan küçük su kabarıklıkları giderilmediği takdirde sancılı bir sürece neden olurlar. Bu nedenle güneş sonrası oluşan bu kabarıklıklara erken müdahale etmeniz önemlidir. Güneş sonrası alacağınız ılık bir duş bu su kabarcıklarına iyi gelecektir. Aleo veralı bir kremle ile cildinizi duştan sonra nemlendirmeniz hem sizi ferahlatır hem de cildinizin yok olan nem dengesiniz geri kazandırır.

Evde güneş yanığı tedavisi için hidrokortizon içeren bir yanık kremi kullanmanız içerdiği E ve C vitamini sayesinde cildinizi hızlı bir şekilde onaracaktır. Hidrokortizonlu bir krem yerine su kabarcıklarına antibiyotik içeren bir merhem sürüp gevşek bir bandajla kapatabilirsiniz. Kabarcıklar enfeksiyon oluşumuna sebebiyet verebilir bu nedenle temiz tutmanız , alkolle temizlenmiş bir iğne ile kabarcıklara hafifçe dokunup içinde ki sıvı boşaltmanız , bölgeyi nazikçe yıkadıktan sonra merhem ve bandaj uygulamasını yapmanız önerilmektedir. Bandaj uygulaması yaparak kıyafetlerinizin bölgeye değmesini engelleyebilir böylelikle bakterilerin yayılmasını önleyebilirsiniz. Kabarcıkların üzerine alkol ya da iyot içeren ürünler uygulamanız cildinizde iz kalmasına neden olacaktır.

Güneş yanıklarının yol açtığı ağrıyı engellemek için “ateş düşürücü – ağrı kesici” özellikli bir ilaç kullanabilirsiniz. Bu içerikte ki ilaçlar ayrıca cildinizin de iyileşme sürecini hızlandıracaktır. İlaçlar yerine doğal tedavi süreçlerini de tercih edebilirsiniz.

Yoğurt , yeşil çay , salatalık, patates ve çiğ yumurta beyazı yanıkları tedavi edici özellikte ki doğal ürünlerdendir. Yanık bölgesine yoğurt ya da çiğ yumurta sürmeniz veya salatalık , patates dilimlerini güneş yanığının oluştuğu bölgeye koymanız hem cildinizi ferahlatacaktır hem de cildinizin onarım sürecini hızlandıracaktır. Ayrıca lavanta esansiyel yağı deri soyulmasını önleyip ağrıyı azaltır.

Güneş yanığı sonrasında ciltte ki acı hissi, şişme, su toplama gibi deri lezyonlarının yanında baş ağrısı,ateş ve üşüme görülürse vakit kaybetmeden bir sağlık merkezine gitmeniz gerekmektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.