Evde kist tedavisi nasıl yapılır?

0
Kistler için doğal tedavi
Evde kist tedavisi

Kistler sıvı, yarı katı ve gaz içeren kese şeklindeki yapılardır. Boyutları değişebilir ve vücudun farklı yerlerinde çıkabilir. Bazı kistler görünür ve hissedilir olsa da, böbrekler ve karaciğer gibi iç organları etkileyen kistler sadece görüntüleme testleri ile tespit edilebilir. Medicine.Net’e göre , kistlerin tedavisi onların vücudunuzdaki yerlerine ve boyutlarına bağlıdır, ciddi vakalarda cerrahi olarak çıkarılması ve içindekilerin tahliye edilmesi gerekebilir. Yine de, ev yöntemleri ve doğal boşaltım ile de tedavi edebilirsiniz.

Göz kapağı kisti

Aynı zamanda bir “Meibomian” kist olarak bilinen göz kapağı kisti, üst ya da alt göz kapağını etkiler. Göz kapağındaki yağ bezlerinde bulunan kanalların tıkanması yüzünden iltihaplanma meydana gelir. Bölgedeki kan akışını hızlandırmak ve şişliği azaltıp kist kanallarını boşaltıma teşvik etmek için sıcak bir bezle kistin üzerine baskı uygulayın. En az beş dakika boyunca göz kapağınızın üzerine günde dört kez sıcak ve nemli bir havlu koyun. Gün boyunca parmak uçlarınızla birkaç kez göz kapağı çevrenize yavaşça masaj yapın ve enfeksiyon sona erene kadar günde bir kez bebek şampuanı ile temizleyin.

Baker kisti

Baker kisti diz kapağı çevresini etkileyen içi sıvı ile dolu bir kisttir ve ayrıca Popliteal kist olarak da bilinir. Diz eklemi ya da böyle bir kıkırdak yırtılması veya artrit gibi kendi bağ dokularıyla ilgili bir problem, dizinizi esnetirken bir acı duyma ya da kötüleşmeye neden olabilir. Dizinizdeki eklem yerlerinde fiziksel aktiviteyi en aza indirgemek için dizinizi yükseltin ve dinlendirin. Şişliği azaltmak için etkilenen alan üzerine bir buz paketi koyun. Diz eklemine destek sağlamak için diz etrafında sıkıştırma bandajı sarın. Ibuprofen veya aspirin gibi yüksek dozlu ilaçlar diz ağrılarınızı dindirebilir.

Bartholin kisti

Bartholin kisti kadınları etkiler ve vajinal açıklığının her iki yanında bulunan Baratholin bezeleri de iltihap birikmesine yol açar. Küçük Bartholin kistleri ile ilişkili rahatsızlığı gidermek için küvetlerden yararlanabilirsiniz, rahatlamanızı sağlayacaktır. Yarısına kadar sıcak su ile doldurun ve günde üç kez içinde oturun, kist kanallarının açılmasını sağlayacaktır.

Pilonidal kisti

Bir pilonidal kisti kuyruk kemiğinin kökünde oluşur ve erkeklerde kadınlardan daha yaygın görülmektedir. Kist şekli içi apse ile dolu bir sivilceyi anımsatır ve semptomların şiddetine bağlı olarak omurganın tabanı etrafında ateş, ağrı veya iltihaplanmaya neden olabilir. Yaygınlaşan polinidal kistinin belirtilerini azaltmak için sıcak su ile banyo yapmanız yararlı olacaktır. Ağrıyı ve iltihaplanmayı yüksek dozlu ilaçlar ile kontrol altına alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.