Evde saç bakımı nasıl yapılır

1
Yıpranmış kuru saçlar
Yıpranmış kuru saçlar

Birçok farklı saç problemi yaşıyoruz. Hatta bazılarımız aynı anda birden fazlasına da katlanmak zorunda kalıyor. Ama bu sıkıntıyla yaşamak zorunda mıyız? Tabi ki hayır? Problemleri gidermek ve bir daha karşılaşmamak için size evde saç bakımı nasıl yapılır sorusunun cevaplarını veriyoruz.

Kolayca sağlayacağınız malzemelerle  ve hatta birçoğu hali hazırda mutfağınızda bulunan ürünlerle evde saç bakımı yapmak çok kolay.

İşte saç problemlerine farklı saç bakımı çözümleri

Parlak saçlar için evde saç bakımı

2 kaşık zeytinyağı ile 1 yumurtanın sarısını karıştırarak diplerden başlayarak tüm saçlara yedirin. Özellikle diplere masaj uygulayarak karışımı yoğun uygulayın. 15 dakika bekletip yıkayabilirsiniz.

Kepek sorunları için evde saç bakımı

4 bardak su içerisine 2 kaşık sirke ve yine 2 kaşık limondan sıkılmış limon suyunu ilave edin. Saç diplerinize bu karışımı uygulayıp 15 dakika bekletin.

Kırılma sorunları için evde saç bakımı

Çektirilmiş çemen tohumlarını 1 gece suda beklettikten sonra oluşan kıvamı masaj yaparak saçlarınıza uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra yıkayabilirsiniz. Bu uygulama incelen saçlarınızı onarak ve kırılmayı durduracaktır.

Elektriklenen saçlar için evde saç bakımı

Saçınızın yıkama işlemi bittikten sonra, 1 litre su ile karıştırmış olduğunu 1 kaşık baldan oluşan sıvıyı son durulama suyu olarak kullanın. Bu işlemi her banyoda kullanabilirsiniz.

Saç besleyici özellikli evde saç bakımı

Soğumuş 1yarım bardak demli çay, 1 adet yumurtanın sarısı, 1 kaşık badem yağı ve birkaç damla limon suyundan elde edilecek karışımı masajla saç diplerinize yedirin. Yıkamadan önce 15 dakika bekletmeniz yeterlidir.

Yıpranmış saçlar için evde saç bakımı

1 adet muzu birkaç damla badem yağı ile birleştirerek eziniz. Bu kıvamı saçınızda 20 dakika beklettikten sonra mineral içeriği ile zengin olan maden sodası ile saçınızı durulayabilirsiniz. Bu işlem sonrasında şampuanlama işlemi geçebilirsiniz.

Kuru saçlar için evde saç bakımı

Yarım kahve fincanı yağlı süt ile 1 kaşık balı karıştırın. Bu karışımı saç diplerinize masaj yardımı ile sürerek 20 dakika bekletin.

Yağlı saçlar için evde saç bakımı

1’er tutam kekik ile biberiyeyi 2 bardak su ile birlikte kaynatarak demleyin. Süzdükten sonra elde edeceğiniz sıvıyı temiz saç diplerinize sürün.

Dökülen saçları durdurmak için evde saç bakımı

Bal, tarçın ve zeytinyağı kullanarak oluşturacağınız karışım macun kıvamına gelecektir. Bu kıvamı saç diplerinize masaj yaparak uygulayın ve 20 dakika bekletmeden yıkamayın.

Canlı saçlar için evde saç bakımı

Portakal
Portakal

 

Sıkılmış 1 portakalın suyu ile 2 damla sandal ağacı yağını ve 1 kaşık balı karıştırın. Yıkama işlemi sonrasında bu karışımı son durulama suyu olarak kullanın.

 

Yumuşak saçlar için evde saç bakımı

Son durulama suyunda kullanacağınız elma sirkesi saçlarınızı yumuşatır. Saçınızın problemine göre iyi gelecek bir şifalı ot ile karıştırılması da sıkıntının giderilmesinde fayda sağlayacaktır. Kuru saçlar için şifalı ot olarak; papatya, ısırgan veya mürver çiçekleri önerilebilir. Yağlı saça sahip olanlar bu karışımda limon kabuğu, nane ya da limonun suyunu kullanabilirler. Bunların dışında elma sirkesi içerisine karıştırılacak olan ısırgan otu, dulvarot kökü veya biberiye yaprakları genel saç bakımında yaralıdır. Eğer bu tarz şifolu ot karıştırarak bakımınızı yapacaksınız uygun olan ot karışımın kaynamış su içerisinde yarım saat bekletilmesini ve sonrasında içerisine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ilave edip durulama sularında tekrarlanarak bu karışımın saça dökülmesini öneririz.

Çabuk yıprana saçlar için evde saç bakımı

3 günde bir tekrarlanmak üzere, hindistancevizi yağı ile karıştıracağınız misket limondan elde edilmiş limon suyunu saçlarınıza sürün. Yıpranan teller onarılacak, saç kırılması durdurulacaktır.

Derinlemesine genel temizlik için evde saç bakımı

Yıkanmış olan ıslak saçınıza yarım çay bardağı sıkılmış limon suyunu (aynı ölçüde sirke kullanmanız da aynı etkiyi yaratır.) saçlarınıza dökerek yedirin. Masajla yedirme işleminiz bittiğinde saçı durulayarak kullanıyorsanız saç kremini uygulayın. Saçlara inanılmaz parlaklık veren bu işlem aynı zamanda derinlemesine temizlik sağlar.

Normal saçlar için evde saç bakımı

1 tatlı kaşığı deniz tuzu, 1 kaşık biberiye yağı, 1 tatlı kaşığı kuru maya, 1 kaşık elma sirkesi ve 1 fincan zeytinyağını karıştırarak 1 hafta boyunca her gün saçlarınıza uygulayın. Tonik etkisi oluşacağından saçlarınıza inanılmaz bir sağlık gelecektir.

Zayıf saç diplerini güçlendirmek için evde saç bakımı

Ezilerek suyu çıkarılmış buğday suyuna zeytinyağı ekleyerek saç diplerinize sürün. Bu işlem neticesinde yeni çıkan saçlarınız daha güçlü olacaktır.

Saç diplerindeki kaşıntılar için evde saç bakımı

1 adet yumurtanın sarısı, 1 çay kaşığı tuz, 1 kaşık alkol ve 1 kaşık hint yağından elde edeceğiniz karışımı saç diplerinize uygulayarak 2 saat bekletin.

Ayrıca saç diplerindeki kaşıntıları önlemek için 5 adet aspirinin ezildikten sonra maden suyu ile karışımı sağlanır ve saç diplerinde 20 dakika bekletilirse bu da önyelici ve çözüm üretici iyi bir yöntemdir.

İnce telli saç şikayetleri için evde saç bakımı

Hint yağı, defne, menekşe, lavanta, zeytinyağı, kekik yağı, çörek otu yağı, kuru maya ve susam yağını hepsinden 1’er tatlı kaşığı olmak üzere karıştırın. Bu karışıma elma sirekesi eklerseniz extra olarak saçlarınızın parlamasını da sağlarsınız. Saça uygulanan karışımın streçlenerek 2 saat bekletilmesi gerekir. Haftada 1 defa uygulanacak bu maske ince tellerden şikayet edenler için iyi bir çözüm.

Beyazlayan saçlar için evde saç bakımı

Taze cevizin kabuklarını az miktarda su kullanarak haşlayın. Yarım fincan zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı kuru maya ilave ederek elde edeceğiniz karışımı saçınıza uygulayarak, 2 saat bekletin.

Evde genel saç bakımı

Ceviz yağı, çörek otu ve susam yağından eğit miktarda kullanarak elde ettiğiniz karışım içerisine 1 kapsül E, 1 kapsül de B vitamini ekleyin. Son olarak karışım içerisine  1 kapak ölçüsünde çam terebentin ilave edin. Bu karışımı saç diplerinize yedirerek sürdükten sonra streç ile kafanızı kaplayarak 2 saat bekletin.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.