Evde tırnak bakımı nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmelidir?

0
Tırnak bakımı
Evde tırnak bakımı

El ve ayaklarımızın güzelliği en çok tırnakların görünümüne bağlıdır. Şekilsiz, pürüzlü ve bakımsız tırnaklar hoş bir görüntü sağlamayacaktır. Elleriniz ve ayaklarınız ne kadar güzel olursa olsun kötü görünen tırnaklar tüm güzelliği bozar. Bu nedenle tırnak bakımı çok önemlidir.

El Tırnakları

Öncelikle tırnaklarınıza zarar vermekten kaçınmalısınız. Tırnakları yemek, zorlu işler yaparak aşındırmak kötü görünüme sebep olur. Bunun yanında sağlık açısından da tırnakların hasar görmesi mikrop kapmalarına davet çıkarır.

Tırnaklarınızda herhangi bir hasar oluştuğunda tırnağın kendini yenilemesi 6 ay ila 1 yıl arasında değiştiğinden uzun süreli kötü görünüme de sebep olacaktır. Temizlik yaptığınız sırada kullandığınız temizleyiciler de tırnaklara zarar verir. Tırnaklarda renk değişimine sebep olabilir. Bu nedenle temizlik esnasında kesinlikle temizlik eldiveni kullanılmalıdır. Ayrıca kullandığınız temizlik eldivenlerinin hijyenine de dikkat etmelisiniz.

Tırnakların çok uzun olmamasına dikkat edin. Tırnaklar uzadıkça zayıflaması ve hasar görmesi kolaylaşacaktır. Dolayısı ile 7 günde bir tırnakları kısaltmak faydalıdır. Tırnakları duş aldıktan sonra kesmek daha kolay olur. Dilerseniz tırnak makası kullanabileceğiniz gibi törpüyle de kısaltma yapabilirsiniz.

Manikür esnasında tırnak etleri kesilir. Özellikle tırnak diplerinde kırmızı yada pembe cilt hasarları oluşur. Bu da mikropların deri altına nüfuz etmesi için cildin açık kapısıdır. Bu nedenle cildin bu bölgelerini kesmemelisiniz.

Oje tırnağı besler mi?

Bazı markalar ürettikleri ojelerin tırnak besleme özelliği olduğunu savunsa da aslında bütün ojelerin içerikleri hemen hemen birdir. Ojeler tırnakları beslemek yerine tırnak üzerinde bir tabaka oluşturduklarından olası hasarların önüne geçerler. Bu anlamda tırnakları koruyucu özelliği olduğunu söyleyebiliriz. Kat kat oje sürmek tırnağın nefes almasını önler. Bu nedenle mümkünse bir kat tırnağınızı boyamanız yeterlidir.;

 

Tırnak makası
Tırnak makası

Asetonun zararlı etkilerinden tırnaklarınızı koruyun!

Günümüzde giydiğimiz her kıyafetin yanında makyajımız, aksesuarlarımız ve ojelerimizin uyumuna dikkat ediyoruz. Bu da sık sık sürdüğümüz ojeleri değiştirmemizi gerektiriyor. Tüm kıyafetlere uygun bir oje sürerek ojenizi çıkarmak zorunda kalmaktan kurtulabilirsiniz. Eğer ojeleriniz yıpranırsa asetonla silmek yerine ojeyle yama yapmayı deneyin.

Kullandığınız tırnak bakım ürünlerine dikkat edin!

Tırnak bakım ürünleri bazı durumlarda tırnakları beslemek yerine yapısını bozabiliyor. Bu nedenle tırnak bakım ürünü seçerken içeriklerine dikkat etmelisiniz. Seçim yapmadan önce mümkünse bir cilt bakım uzmanından tavsiye almakta fayda olacaktır. Bunun yanında vitamin içeren tırnak bakım ürünlerini kullanmanızda sakınca yoktur ancak bilimsel olarak herhangi bir faydası da kanıtlanmış değildir.

Ayak Tırnakları

Ayak tırnaklarınızı 30 günde bir kısaltmanız yeterlidir. Ayak tırnaklarınızı küt şekil vererek kısaltın. Ayrıca tırnağın tam dibinden kesmeyin. Ayak tırnaklarını keserken, el tırnakları gibi duş sonrası iyi bir zamanlama olacaktır. Ayak tırnakları duş sonrasında yumuşar ve elastikiyet kazanır. Böylece kesimi de kolaylaşır.

Tırnak Batmalarına Önlem Alın

Batık tırnaklar özellikle ayak parmaklarında meydana gelir. Tırnaklar normalde olması gerektiği gibi uzamazlar ve cilde baskı yapmaya başlarlar. Tırnaklarınızı küt şekilde kesmeniz tırnak batmalarını önlemek adına iyi bir adımdır. Ayrıca kullandığınız ayakkabılar da batık tırnaklara sebebiyet verebilir. Ayak parmaklarında basınca neden olacak ayakkabılardan kaçının.

Tırnak batması sorunu yaşıyorsanız öncelikle batan kısmı yukarı kaldırın. Minik bir pamuk yardımıyla tırnak ve derinin arasını bloke edin. Tırnağınız uzadıktan sonra uygulamayı bırakabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.