Gece cilt bakımı nasıl yapılmalıdır?

0
uzanan kadın
Gece cilt bakımı

Uzun bir günden sonra direk yatağa gidip uyumak çok cazip gelebilir ancak daha sağlıklı bir cilt ile uyanmak, daha az sivilce, daha canlı bir cilt istiyorsanız gece cilt bakımını ihmal etmemelisiniz. Cildiniz ile ilgilenmek çok pahalı veya çok zaman alıcı olmak zorunda değildir. Çok basit yapabileceğiniz gece cilt bakımları da mevcuttur.

Olmazsa olmazlar

Eğer her gece yatağa gitmeden önce yalnızca bir şey yapmaya vaktiniz varsa bu yapacağınız şey yüzünüzü yıkamak olsun. Yumuşak bir temizleyici tüm kiri, mikropları ve fazla yağı temizler ancak cildinizin doğal nemli ve sağlıklı hücrelerine dokunmaz. Eğer yüz yıkama jeliniz cildinizde kızarıklığa sebep oluyor veya döküntülere yol açıyorsa çok serttir. Sıcak su cildinizi yatıştırsa da kurumasına neden olabilir. Yüzünüzü yıkarken ılık su ve temiz, yumuşak bir el bezi kullanın. Eğer açık renkli bir el bezi kullanıyorsanız yüzünüzden çıkan makyaj kalıntılarını görebilirsiniz. Eğer cildiniz çok kuru ise sabun içermeyen temizleyicileri kullanabilirsiniz. Bu ürünler cildinizi hem temizler hem de nemlendirir. Bu tip ciltleri yıkamaktansa ıslak bir bez ile silmek nemini korumasına daha çok yardımcı olur.

Basit bir rutin

Gecelik güzellik rutininize ölü hücreleri temizlemeyi ve cildinizi nemlendirmeyi ekleyin. Cildinizdeki ölü hücreleri temizlemek için eksfoliant jeller kullanabilirsiniz. Bu sayede cildiniz daha parlak görünecek ve kırışıklıklar daha az belirgin hale gelecek. Normal ciltler için alfa hidroksi asit içeren ölü deri dökücü ürünler kullanılırken, yağlı ciltler için beta hidroksi asitli ürünler kullanılmakta. Eğer hassas bir cildiniz varsa iki günde bir bu işlemi uygulayın. Daha sonrasında ise cildinizi nemlendirecek ve yumuşatacak bir nemlendirici krem kullanın. Cildiniz için uygun olan en hafif nemlendiriciyi kullanın.

Özel bir rutin

Gece yatmadan önce yüzünüzü yıkamak, ölü hücreleri temizlemek ve cildinizi nemlendirmek sağlıklı bir cilde sahip olmak için mükemmel bir yöntem. Bunlara ek olarak gece cilt bakımı rutininize retinoid de ekleyerek yeni kollajen üretimini arttırabilir, cilt gözeneklerini sıkılaştırabilir, hücre yenilenmesini hızlandırabilir, cildinizin tonunu iyileştirip çizgilerin daha az belirgin hale gelmesine yardımcı olabilirsiniz. Retinoidler A vitamininin bir türüdür ve genellikle dermatoloji uzmanlarının reçete ettiği ürünlerde bulunurlar ancak reçetesiz satılan retinoid içerikli ürünleri de bulmak mümkün.

Nemlendirici mi gece kremi mi?

Yüz nemlendiriciler piyasada en çok satılan cilt bakım ürünlerinin başında gelir. Genelde güneşe karşı koruyucu özelliği olan nemlendiriciler tavsiye edilse de gündüz ve gece cildinizin nemlendirici ihtiyacı farklılık göstermektedir. Gece kullanmak için özel olarak üretilmiş “gece kremi” adı altında satılan nemlendiriciler mevcuttur. Hassas cildi olanlar için gece kremleri daha uygun bir tercih olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.