Genç kalmak için cilt bakımı

0
Genç
Genç kalmak

Cildimiz genel görüntümüzü belirleyen en önemli unsurdur ve aynı zamanda en değerli organlarımız arasındadır. Cildin genç kalması doğru cilt bakımı ile daha uzun olabilir. Yaşlanma sürecini hızlandıran etkenlerin önüne geçmekle işe başlamanız gerekir. Eğer vücudunuza ve cildinize yeterli özeni göstermezseniz, yaşınızdan çok daha büyük göstermeniz de kaçınılmaz olacaktır. Kısacası ne kadar genç ya da ne kadar yaşlı göründüğümüz biraz da bizim elimizde. Peki daha genç görünmek için neler yapmalısınız?

Düzenli uyku

Her gün ihtiyacınız kadar uyku uyumalısınız. İnsanın uyku ihtiyacı ortalama olarak günde sekiz saattir. Uyku saatinizden önce kafein alımını kesmeniz, daha kolay uykuya dalmanıza ve daha rahat uyumanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca eğer uyku problemleri yaşıyorsanız stresten uzak kalmaya (meditasyon- yoga gibi yöntemlerle…) ve yatak odanızı sadece uyumak için kullanmaya özen göstermelisiniz.

Dengeli beslenme

Protein ve karbonhidratı dengeli bir şekilde beslenme düzeninize eklemelisiniz. Üç ana öğünün yanında ara öğünleri de atlamamalısınız.Meyve ve sebzeler antioksidan içerirler. Ayrıca çoğu meyve ve sebzede cilt için faydalı olan vitaminler de bulunmaktadır. Tüm bu vitamin ve antioksidanları dengeli bir şekilde tüketmek için renklerine bakın. Ne kadar farklı renklerde meyve ve sebze tüketirseniz o kadar faydasını görürsünüz.

Stresten uzak durun

Stres tüm bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkilediği gibi aynı zamanda cilt sağlığınızı da olumsuz etkilemektedir. Sizi stres altına sokan etkenlerden uzak durun. Meditasyon stresinizi azaltacaktır. Özellikle yurtdışında meditasyonun stres üzerindeki olumlu etkisi çok daha net bir şekilde görülmüş ve kabul edilmiştir. Ülkemizde meditasyona ilgi yeterli olmasa da her geçen gün artıyor. Siz de meditasyonla ilgili kitaplar satın alarak ya da kurslara giderek kolayca meditasyon yapabilirsiniz. Meditasyon yapmak hem ücretsiz hem de kolaydır. Ayrıca stresinizi azaltmak amacıyla egzersiz de yapabilirsiniz. Yaptığınız egzersizler aynı zamanda genel vücut sağlığınızı da destekleyecektir.

Cilt bakımınızı aksatmayın

Cilt temizliğinize özen göstermekle işe başlayın. Sık sık cildinize uygun olarak üretilmiş nemlendiricileri kullanın. Dışarıya çıkarken mevsim kış bile olsa cildinizi güneşin olumsuz etkilerinden korumak için güneş kremi kullanın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.