Gençler için cilt bakımı nasıl olmalıdır?

0
Gençler
Gençler için cilt bakımı

Henüz gençken cildinizi korumanız ve ona bakım yapmanız ileriki yıllar için iyi bir yatırım olabilir. Ancak piyasada birçok değişik ürün varken gençler için cilt bakımı nasıl yapılır sorusu bazı kişilerin kafasını kurcalıyor olabilir. Yağlı cilt, siyah noktalar ve sivilceler gençlerin ergenlik dönemindeki hormonal değişimler nedeni ile canını sıkan cilt sorunlarıdır. Sivilceler cilt gözenekleri tıkandığı zaman oluşurlar. Aşağıdaki adımları uygulayarak sivilceleri azaltabilir, cildinize uygun bir şekilde bakım yapabilirsiniz.

Gençler için cilt bakımı nasıl yapılır?

1-      Yüzünüzü her gün iki kere ılık su ve özellikle akneye karşı üretilmiş sabunlar ile temizleyin ve nazikçe kurulayın. Yatmadan önce makyajınızı silmeyi unutmayın.

2-      Sivilceleriniz olsa bile cildinizi nemlendirin. Tabi bu durumda yağsız bir nemlendirici kullanmalısınız. Anahtar nokta cildinizin dengesini sağlamaktır, ne çok kuru ne de çok yağlı olmamalıdır.

3-      Cildinizdeki bakterileri azaltmak için benzoil peroksit veya salisilik asit içeren reçetesiz satılan kremleri kullanabilirsiniz.

4-      En azından 15 koruyucu faktörlü bir güneş kremi kullanın. Çoğu yağsız nemlendirici aynı zamanda güneş koruyucu özelliği de barındırır.

5-      Yüzünüze krem sürmeden veya makyaj yapmadan önce ellerinizi yıkayın. Makyaj için kullandığınız fırçaları ve süngerleri sık sık değiştirin.

6-      Egzersiz, yoga veya meditasyon ile stresinizi azaltın. Egzersiz yaptıktan ve terledikten sonra duş alın ve cildinizin nefes almasına izin veren doğal kumaşlardan yapılan giysiler giyin.

7-      Yalnızca reçetesiz satılan ürünler ile iyileşmeyen sivilce problemleriniz için bir dermatoloji uzmanına başvurun.

İpuçları ve uyarılar

  • Eğer kullanmanız gerekliyse kuru ciltler veya hassas ciltler için olan cilt temizleyicilerini kullanın. Çoğu gencin cildinde birden fazla cilt sorunu vardır ve bu sorunları hedefleyen özel cilt ürünleri mevcuttur.
  • Gözlüklerinizi yağ birikmesi ve cilt gözeneklerini kapatmasını engellemek için sık sık temizleyin.
  • Telefonunuzun yüzünüze temas eden kısımlarını sık sık temizleyin.
  • Komedon oluşturmayan veya akne oluşturmayan makyaj ürünlerini tercih edin.
  • Yara izi veya enfeksiyonlara neden olabileceğinden sivilceleri hiçbir zaman sıkmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.