Yüz bakımı evde nasıl yapılır

0
Rutin yüz bakımı
Genel yüz bakımı

Yüz bakımı, geniş bir zaman dilimini içerir. Sabah saatleri yüz bakımı için gece kadar önemlidir. Bu makalemizde size genel yüz bakımı evde nasıl yapılır anlatmaya çalışacağız.

Yüz bakımı öncesi bitkisel yüz peelingi

Yüzünüzdeki ölü deriyi kahveyle çıkarabileceğinizi biliyor muydunuz? Hassas ciltler bu uygulamayı 15 günde bir yapmalıdır. Yağlı bir cilde sahipseniz haftada 1, 2 kez uygulayabilirsiniz. Normal ciltler ise haftada bir kez yapabilir. Parmağınızı önce zeytinyağına batırın, ardından içtiğiniz kahvenin telvesini parmağınıza alın ve nazik hareketlerle masaj yaparak kahveyi cildinizin üzerinde gezdirin. Türk kahvesinin dokusu yuvarlak şekilli olduğu için yüz peelingi için son derece uygundur. Aynı zamanda cildi canlandır ve parlaklık katar. Yüz peelingi için farklı bir seçenek de mısır unudur. Eğer vücut peelingi için bitkisel bir ürün arıyorsanız deniz tuzunu deneyebilirsiniz.

Yüz şişkinliği için evde yüz bakımı

Yüz şişkinliği özellikle sabah uyandığımızda sık rastlanan bir sorundur. Eğer çalışıyorsanız, kısa süre içerisinde hazırlanıp dışarı çıkmanız gerekir. Kimse şişmiş bir suratla dışarıda dolaşmak istemez. Bu nedenle yüz şişkinliğinizi hızla indirebileceğiniz bir yüz bakımı yönteminden bahsetmek istiyoruz.

Buz kalıplarının içine maden suyu doldurun ve akşamdan buzluğa koyun. Bu yüz bakımı yöntemini salatalık için de uygulayabilirsiniz. Salatalığı rendeleyip elde ettiğiniz salatalık suyunu buz kalıplarına dökebilirsiniz. Sabah kalktığınızda yüzünüz ve göz çevrenizde şişlik varsa buz kalıplarından bir tane buzu çıkarın. Birkaç dairesel hareketle göz çevrenizde sodadan oluşan buz kalıbını gezdirin. Buzun teninizle çok fazla temas halinde olmasına gerek yok. Şişlik geçene kadar yüzünüzde buzla beklemeniz cildinize hasar verir. Bu nedenle genel olarak buzu birkaç kez yüzünüzde gezdirin. Bu yöntem ayrıca cildinizi parlatmanızı da sağlar. Bu işlemin her gün yapılmasında bir sakınca yoktur.

Göz çevresi kuruluğu için evde yüz bakımı

Göz çevrenizde kuruluk E vitamini ve zeytinyağını karıştırarak gözlerinizin çevresine sürebilirsiniz. Yalnız bu yöntem makyaj öncesi uygulanmamalıdır aksi halde makyajınız akar. Zeytinyağı göz çevrenizdeki kuruluğu alır, E vitamini de besler. Genellikle kış aylarında göz çevreleri aşırı kuruyan bayanlar bu teknikle, kuruluktan kurtulabilirler.

Canlı bir cilt için evde yüz bakımı

Canlı bir cilt için yüz bakımı
Canlı bir cilt için yüz bakımı

Daha canlı ve gergin bir cilt için ayva ve nar ile yüz bakımı yapabilirsiniz. Narın çok güçlü antioksidan özelliği vardır. Bu da narın mucize meyveler arasında yer almasını sağlar. Narı ayıklarken, suyu tabağa akar. Akan bu nar suyunu tüm yüzünüze sürün. Gün içerisinde maruz kaldığınız sigara dumanı, egzoz dumanı ve çeşitli olumsuz etkileri silmeye yardımcı olur. Narı eğer sabah saatlerinde süremezseniz gece de sürebilirsiniz. Zaten nar yüzü hafif boyayacağı için akşam saatlerinde yapılması daha uygundur. Yüzünüzde en fazla 15 dakika beklettikten sonra yüzünüzü hafif soğuk suyla yıkayın. Nar evde yüz bakımı için bulunmaz bir nimettir.

Kırışıklıklar için evde yüz bakımı

Yüz kırışıklıklarınız için yumurta akı kullanabilirsiniz. Yumurta akının içerisinde allantoin adlı bir madde bulunur ve bu madde kırışıklıklara birebirdir. Yumurta akını bir miktar yağ ile karıştırmak gerekir. Yağın cinsi sizin cilt tipinize göre değişmektedir. Cildiniz çok kuruysa kayısı yağı kullanın, çok yağlı bir cildiniz varsa badem yağı kullanmalısınız, normal ve karma ciltler ise zeytinyağı ile karıştırabilir. Yağlı ciltlerde parlaklık sorunu pek olmaz fakat kuru, karma ve normal ciltlerin parlaması için 1 2 damla papatya yağını karışımınıza katın. Bu cildinize ışıltı verecektir. Göz çevreniz hariç tüm yüzünüze bu maskeyi sürün. 10 15 dakika kadar bekletin. Yumurta akının tamamen kuruduğunu ve film gibi bir tabaka halini aldığını göreceksiniz. Her hafta düzenli olarak bu şekilde yüz bakımı yaptığınızda sonucunu alırsınız.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.