Geniş Gözenekli Ciltler Ve Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin Maskeler

0

Cilt bakımı konusunda karşımıza çıkan en önemli konulardan bir tanesi, kuşkusuz ki cilt gözeneklerinin daha açık ya da daha kapalı olma durumudur. Bu noktada, geniş gözenekli ciltler hanımlara çeşitli sorunlar çıkarabilirler.

Aslında geniş gözenekli bir cilt yapısı, cildin daha rahat solunum yapabildiğine işaret etse de, görüntü olarak kadınların oldukça rahatsız olduğu bir durum ortaya çıkmış olur. Çünkü, geniş gözenekli bir cilt, kolay şekilde yağ ve siyah nokta oluşturur. Aynı zamanda, kadınlar kendilerine ne kadar bakarlarsa baksınlar, geniş gözenekli ciltlerin dışarıdan bakımsız ve yağlı görünmesi kaçınılmazdır. Bu nedenlerden dolayı da bu tip cilt yapısı kadınlar tarafından pek sevilmez.

Cilt Gözeneklerinin Genişleme Nedenleri

Elbette ki ilk neden, kalıtımsal olandır. Yani, kişinin elinde olmadan, genlerle geçen özellikler nedeniyle cilt gözeneklerinin oldukça geniş olması durumu, burada bahsedilen cilt yapısını oluşturur.

Diğer bir neden ise, cildin yağlı olması ile ilgilidir. Cilt yapısı yağlı olan kişilerin gözenekleri de oldukça geniş olmaktadır. Hem solunum, hem de yağ reaksiyonları için geniş gözenekler daha uygun bir ortamı temsil ederler.

Çeşitli hastalıkların tedavilerinde kullanılan ilaçlar da ciltte yağlanmaya neden olarak gözenekleri genişletebilmektedir.

Cilt Gözenekleri Sıkılaştırılabilir Mi?

Çoğu kadın için geniş gözenekli ciltler büyük birer sorundur. Ancak bu sorunun da elbette ki çözümü vardır. Çözüm yöntemlerine geçmeden önce, sorunun kaynağına inmek gerekir. Cilt gözeneklerinin geniş olması, aslında cildin yağlı olması ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle de cildin yağ dengesi düzgün şekilde kurulursa, gözeneklerin de sıkılaştırılması mümkün olabilecektir.

Yağ dengesinde su önemli bir faktördür. Cildin yağ dengesi sağlanırken, su miktarı az olan ciltlere çeşitli maske ve yöntemler aracılığı ile su takviyesi de yapılmaktadır.

Aşağıda, 5 farklı uygulamayı sizler için derledik. Bu uygulamalar neticesinde cilt bakımı adına doğru hamleler yapmış olacak ve gözeneklerinizi de sıkılaştırmayı başaracaksınız.

 • Uygulama 1

Gereken Malzemeler

 • 1 adet aspirin
 • 1 tatlı kaşığı kuru maya
 • 1 tatlı kaşığı oksijenli su
 • Çok az bal

Hazırlanışı ve Uygulaması

Öncelikli olarak aspirin iyice eziliyor ve toz haline getiriliyor. Daha sonrasında, ezilen aspirin, kuru maya ve oksijenli su karıştırılmaya başlanıyor. Bu karışım, krem kıvamına gelene kadar aynı şekilde işlem görmeye devam ediyor. Duş aldıktan yarım saat sonra, bu karışım cilt üzerine sürülüyor ve bekletiliyor. Burada, cildi besleyen baldan da faydalanmak isteyenler olursa, krem kıvamındaki karışıma bir miktar bal da ilave edilebiliyor. En sonunda, ılık su ile cilt temizleniyor ve soğuk su ile şoklama yapılarak uygulama bitiriliyor.

 • Uygulama 2

Gereken Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı yoğurt
 • 2 yemek kaşığı un
 • Bir miktar gül suyu

Hazırlanışı ve Uygulaması

Yoğurt, un ve gül suyu malzemelerini, krem kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz. Ardından, elde ettiğimiz karışımı, gözenek genişliğinden rahatsız olduğumuz noktalara sürüyoruz. Yeteri kadar bekletilen maskeyi, ılık su ile yıkayıp çıkarıyoruz. Bu işlem haftada 1 defa tekrarlandığında, cilt üzerindeki geniş gözenekleri sıkılaştırıyor.

 • Uygulama 3

Gereken Malzemeler

 • 1 şişe maden suyu
 • 1 adet büyük limon
 • 1 kap ve buz kalıbı

Hazırlanışı ve Uygulaması

Elimizdeki limonun suyunu çıkarıyoruz. Elde ettiğimiz limon suyunu bir kaba boşaltıyoruz. Ardından, bir şişe maden suyunu bu kaba ekliyoruz. Maden suyunun ya da limon suyunun soğuk olmasına gerek duymadan, bu karışımı buz kaplarına dolduruyoruz. Ardından buz kalıbını buzluğa koyarak karışımın donmasını sağlıyoruz.

Her sabah uyanınca, donmuş vaziyetteki buz kalıplarımızı alıp, gözeneklerin geniş olduğu yerlerde gezdiriyoruz. Burada uygulanan temel prensip, cildin sıkılaşmasında soğuk etkiyi kullanabilmektir. Cildi çok hassas olanlar, limon suyu yerine elma sirkesi de kullanabilirler.

 • Uygulama 4

Gereken Malzemeler

 • Yaş maya
 • Biraz süt
 • Karıştırma kasesi

Hazırlanışı ve Uygulaması

Yaş maya ve süt, karıştırma kasesine konularak karıştırılırlar. Genellikle duştan sonra açılan gözeneklere, bir pamuk yardımı ile bu karışım sürülür. Maskenin ciltte yaklaşık yarım saat kadar kalması sağlanır. Daha sonrasında ılık su ile cilt durulanır. Kurulanan cilt, su bazlı bir nemlendirici yardımı ile nemlendirilir ve bu işlemler silsilesi, haftada 1 defa yapılır. Kısa zamanda gözeneklerin kapandığı görülür.

 • Uygulama 5

Gereken Malzemeler

 • Biraz limon suyu
 • 3 damla sirke

Hazırlanışı ve Uygulaması

Limon suyu ve sirke karışımını, cilt üzerinde uygun yerlere sürüyoruz. Cildi çok hassas olan bayanlarda, hafif bir yanma hissi oluşabilir. Cilde sürülen kürü, biraz bekletildikten sonra ılık su yardımı ile yıkıyoruz ve bu işlemi haftada 1 defa yapıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.