Glikolik asit içeren cilt bakım ürünleri

0
cilt bakımı ürünleri
Glikolik asit içeren ürünler

Glikolik asit birçok cilt bakım ürününde yer almaktadır. Glikolik asit cilt lekelerine, sivilcelere, cilt üzerindeki kırışıklıklara iyi gelmektedir. Sebebi ise cildin yapı taşlarından olan kolajenin vücut içerisindeki üretimini arttırmasıdır. Böylece cilde anti aging etkisi de yapıyor. Kollajen eksikliği cildin elastikiyetini kaybetmesine, kırışıklıkların artmasına ve cildin yaşlanmasına sebebiyet vermektedir.

Cilt bakımı ürünlerinde glikolik asit içerenleri nasıl seçmeniz gerekir bilmekle işe başlamalısınız. Bazı cilt bakım ürünlerinin 10’da 1’lik kısmında glikolik asit yer alırken bazılarında 20’de 1’inde yer alır. Önemli olan glikolik asitin miktarı en az olan üründen başlamaktır.

Piyasada glikolik asit içeren kimyasal peeling ürünleri yer alıyor ancak ülkemizde bu ürünlerin kullanımı pek de yaygın değil. Bu tarz ürünleri kullanmadan önce güzellik uzmanınızla yada dermatoloğunuzla görüşmenizde fayda olacaktır. Cilt lekelerinin azaltılması için glikolik asit içeren peelingler uygulanabilir. Her ne kadar evde bitkisel malzemelerle yapacağınız peeling ve cilt lekeri için maskeler işe yarıyor olsa da hiçbiri glikolik asit içeren bir peeling ürünü kadar etki etmeyecektir. Bu tarz peelingler sivilceler için de uygulanabilir. Peeling sonrasında cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korumanız önemlidir. Cilt yüzeyi aşındığından ve yeni cilt oluştuğundan, cildiniz daha hassas olacaktır. Yaz aylarında öğlen saatlerinde güneşe çıkmayın ve mevsim ne olursa olsun dışarıya çıkarken güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin.

Biraz önce de belirttiğimiz gibi glikolik asit çeşitli cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan cilt bakımı ürünlerinde bulunsa da rutin cilt bakımınızda da kullanabileceğiniz ürünler de vardır. Örneğin cildinizi temizledikten sonra kullandığınız toniğin glikolik asit içerip içermediğini kontrol edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.