Göz altı morlukları

0

 

göz altındaki morluklar
göz altı morlukları

Göz altı morlukları eğer kronikleşirse bu bir hastalığın işareti de olabilmektedir. Bu nedenle genel olarak vücut sağlığınızı koruduğunuzdan emin olmalısınız. Belki sağlıklı bir yemek düzenine sahip değilsinizdir veya yeteri kadar uyku uyuyamıyor olabilirsiniz. Tüm bu sorunlar göz altı morlukları nedeni olabilmektedir. Göz altı morlukları bazı durumlarda genetik nedenlere de dayanabilir. Ayrıca yaş ilerledikçe göz çevresinde göz altı morlukları meydana gelebilir. Göz altı morlukları görünüm açısından da hoşunuza gitmeyecektir. Genellikle gözaltı kapatıcısı veya fondöten yardımıyla göz altı morlukları kamufle edilmeye çalışılsa da yine de onların var olduğu fikri bile kulağa hoş gelmez. Göz altı morlukları için evde yapabileceğiniz bitkisel bakımlar bulunuyor. Birlikte göz atalım;

Göz altı morlukları nasıl geçer

1

En az haftada çiğ patatesi rendeleyin ve göz altı morlukları üzerine uygulayın. Mümkünse gece de gözlerinizin üzerinde patates bırakabilirsiniz.

2

Salatalık suyunu pamuk topları ile çekin ve göz altı morluklarına kompres yapın. Dilerseniz salatalık dilimi de koyabilirsiniz. Göz altı morluklarını azaltmaya yardımcı olan rahatlatıcı bir tedavi için 15 dakika daha bekletin.

3

Yatmadan önce gözlerinize çevreleyen deri üzerine badem yağı ile masaj yapın. 2 hafta düzenli yaptığınızda etkisini göreceksiniz.

4

Göz altı morluklarının bir diğer sebebi de strestir. Stresinizi azaltmak için doğru nefes teknikleri öğrenebilirsiniz. Pranayama kolay ve etkili bir yöntemdir. Stresi azaltmak için en az beş dakika boyunca pranayamayı her gün deneyin. Pranayama uygulaması hakkında bilgi edinmek için http://www.aymavisi.org/egzersiz/Pranayama.html ziyaret edebilirsiniz.

5

Bol bol su için. Vücudun yeterli miktarda su alması göz altı morluklarının tedavisinde etkilidir.

6

Taze meyve ve sebze içeren sağlıklı bir beslenme düzeni uygulayın.

7

Yeterli miktarda uyuduğunuzdan emin olun.

Göz altı morlukları ipuçları

Eğer bu tedavilerin herhangi birine yanıt vermeyen koyu göz altı morluklarınız varsa, altta yatan bir sağlık sorunu olmadığından emin olmak için doktorunuzu ziyaret edin.

Çok fazla A vitamini ya da çok fazla Retin-A almaktan kaçının. Bu göz altı morluklarına neden olan sorunlara yol açabilir.

Çok fazla şeker almaktan kaçının. Fazla şeker tüketimi çoğu zaman göz şişkinlikleri ve göz altı morluklarına yol açabilir.

Çok fazla tuz almaktan kaçının. Tuz göz altı morluklarına yol açabilir.

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.