Göz altı torbaları için basit çözümler

0
Göz çevresi
Göz altı torbaları için

Göz altlarınızdaki bu yumuşak ve yastık gibi şişlikler iyice belirginleşmeye başladığında göz altı torbaları için çözüm aramaya başlarsınız. Göz altı torbaları çeşitli sebeplerden ötürü oluşabilirler. Göz altı torbalarınızın oluşum nedenini anlamak şişliklerini azaltmak için atılması gereken ilk adımdır. Ev yapımı tedaviler bazen şişlikleri azaltmak için en iyi yöntemler olabilirler.

Aldığınız sodyum miktarını sınırlandırın

Ödemler sadece ayak bileklerinizde oluşmaz aynı zamanda şişkin göz kapaklarınızın ve göz altı torbalarınızın da sebebi olabilirler. Aşırı miktarda sodyum tüketimi vücudunuzda ödeme neden olmaktadır. Vücudunuza aldığınız sodyum miktarını düşürerek şişkinliklerinizi azaltabilirsiniz. Aşırı tuz barındıran konservelerden ve hazır gıdalardan uzak durun. Yemeklerinizde tuz yerine tuz yoğunluğu fazla olan bitkiler kullanın.

Soğuk sıkılaştırıcılar: patates ve salatalık

Soğuk göz altı torbalarınızın şişkinliklerini azaltacaktır. Bir bezi ıslatın ve buzdolabında 5 dakika bekletin. Buzdolabından çıkardığınız ıslak bezi gözlerinizin üzerine koyun ve 10 dakika bekleyin. Her sabah ilk olarak yüzünüze bir avuç soğuk su çarpın. Patates veya salatalıklarınızı dilimleyip buzdolabında bir gece bekletin. Soğuk dilimleri gözünüzün üzerine koyup 5 dakika bekletin. Islatılmış yeşil çay paketlerini buzluğa koyun ve iyice soğuduktan sonra göz altı şişkinlikleriniz azaltmak için gözlerinizin üzerine koyun.

Uyku

Uykusuzluk göz altı kararmalarına ve göz altı şişliklerine neden olmaktadır. Her gece düzenli olarak aynı saatlerde yatın ve eğer yapabiliyorsanız geç saatlere kadar uyanık kalmayın. Bozuk uyku düzeni vücudunuzun doğal dengesini bozmakla kalmaz, gece boyu uykusuzluğa ve ertesi gün için göz altı şişliklerine neden olur.

Su

Ödem oluşumlarını önlemek için her gün yaklaşık 6 ile 8 bardak arasında su tüketin. Vücudunuz gün boyu yeterli miktarda sıvı almazsa, su tutmaya başlar. Her gün ihtiyacı kadar suyu verdiğinizde ise daha fazla su tutmayacaktır ve ödemleriniz azalacaktır.

Alerjinizi tedavi edin

Alerjileri olan insanlar sulu gözlerden, hapşırıklardan ve sürekli akan burunlardan acı çekerler. Bu tarz alerjilerin bir diğer sonucu da göz altı şişlikleridir. Alerjilerinizden kurtulmak için doktorunuza görünün ya da daha önceden kullanmış olduğunuz ilaçlarla alerji semptomlarınızı azaltın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.