Göz Altı Torbaları Nasıl Gider Ve Neler Yapılabilir

0

Göz çevresiYaşlanma, yorgunluk, uykusuzluk ya da genetik özellikler nedeni ile zaman içinde oluşan göz altı torbaları, göz altı torbaları nasıl gider sorusunu gündeme getirmektedir. Kadınların güzelliklerinin ve genç görünmelerinin temelinde, düzgün bir cilt ve sağlıklı bir vücut olmasından dolayı, herhangi bir sıkıntı doğrudan cilde ve görüntüye yansımaktadır. Zaman içinde karşılaşılan en büyük sorunlardan biri ise, göz altı torbalarının oluşmasıdır.

Göz altı torbaları daha çok yaşın ilerlemesi, aşırı yorgunluk, uykusuz kalmak gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Kalıtımsal olarak da görülebilen bu sıkıntı, dengesiz beslenme ve sigara ile alkolün fazla tüketilmesi ile ilgili de oluşabilmektedir. Gözlerin altında torba gibi görünen, şiş ve kötü bir görüntüyü meydana getiren göz altı torbalarından kurtulmak mümkündür. Tıbbi müdahaleler gerektiren vakaların yanı sıra, evde yapılabilecek çeşitli uygulamalar ile de göz altı torbalarından kurtulmak mümkündür.

Göz Altı Torbalarından Kurtulmanın Yolları

 • Cilt Bakımı Müdahaleleri

Göz altı torbalarından rahatsız olan kadınların lazer ile cilt soyma işlemini yaptırması bilinmektedir. Tıpkı bu müdahale gibi, kimyasal peeling yöntemi de hem kırışıklık gidermek için, hem de göz altı torbalarından kurtulmak için uygulanmaktadır. Bu tür teknik müdahaleler cildi germekte ve cilt sorunlarını görsel anlamda azaltmaktadır.

 • Evde Yapılabilecek Uygulamalar

Göz altı torbalarını azaltmak, göz altı torbaları nasıl gider sorusuna çözüm bulmak için aşağıdaki uygulamalar da evde yapılabilir ve sonucunda bu sıkıntı azalarak yok olabilir.

 • Soğuk Kompres

  Soğuk su ile ıslatılan bezler, soğuk kompres uygulamalarında en bilinen yöntemi ifade etmektedir. Otururken, dinlenirken ya da diğer zamanlarda rahatlıkla uygulanabilen bu yöntem ile müdahalenin yapıldığı bölgedeki deri sıkılaştırılır. Yaklaşık 10 ya da 15 dakika gibi bir zaman diliminde uygulanması gereken soğuk kompres, tekrar tekrar çeşitli aralıklarla yapılmalıdır. Zaman zaman içine buz konulan bezler ile de uygulanabilen bu yöntem, süreç içinde göz altı torbalarını yok edecektir. Bezin bulunamadığı zamanlarda soğuk patates ya da salatalık sebzeleri de uygun şekilde kesilerek soğuk kompres maskeleri haline getirilebilmektedir.

 • Yeterli Uyku Uyuma

  Uyku, göz altı torbalarının ilacıdır. Gece boyunca en az 7 ya da 8 saatlik zaman uykuda geçirilmelidir. Bu sayede göz altı torbaları azalacak ve cilt dinlenerek tazelenecektir.

 • Uyku Sırasında Kafanın Biraz Dik Şekilde Pozisyon Alması

  İlave bir yastık ile uygulanabilecek bu yöntem ile, göz altı torbalarının yoğunluğu ve şişliğinde baş rolü oynayan sıvı birikiminin önüne geçilmeye çalışılmaktadır.

 • Alerjen Maddelerden Uzak Durulması

  Cildiniz üzerinde alerjiye neden olabilecek her türlü malzemeden uzak durun. Çünkü göz altı torbalarının rahatsızlık vermeye başladığı anlarda kızarıklık ve kaşıntı hissedildiği bilinmektedir. Bu nedenle de alerjen maddeler bu sıkıntıları tetikleyebilir. Kozmetik ürünlerini, saç boyalarını ve diğer tüm kullandığınız ürünleri, alerji etkisi yaratmaya başlattığı an terk edin ve doktorunuza danışın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.