Göz altı torbalarından kurtulma yolları

0
Göz
Göz altı torbalarından kurtulmanın yolları

Gözlerinizin altındaki yumuşak, kabarık yastıkçıklar belirginleştiği zaman göz altı torbalarından kurtulma yollarını aramaya başlarsınız. Gözler altındaki torbalar, çok değişik sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Bu sorunu çözmek için öncelikle bu sorunun sebeplerini anlamak gerekir. Göz altı torbalarından evde yapacağınız basit tedavilerle kurtulmanız mümkün.

Sodyum alımını kısıtlayın

Vücuttaki ödem yalnızca bacaklarda ve ayak bileklerinde olmaz, gözler altındaki torbaların sebebi de olabilir. Aşırı miktarda sodyum alımı vücutta su tutulmasına neden olur. Soydum alım miktarınızı azaltarak gözlerinizin altındaki torbaları azaltmanız mümkündür. Konserve ve işlenmiş gıdalar sodyum yönünden zengindir, bunlar yerine doğal gıdalar tüketin ve tuz yerine baharatları kullanmaya çalışın.

Soğuk uygulama, patates ve salatalık

Soğuk uygulama göz altı torbalarının şişliğinin azalmasına yardımcı olur. Bir el bezini ıslatın ve 5 dakika boyunca derin dondurucuya koyun. Daha sonra el bezini dolaptan çıkarın ve gözlerinizin üzerine koyarak 10 dakika bekleyin. Sabah ilk iş olarak yüzünüze soğuk su vurun. Bunun yanında soğuk salatalık veya patates dilimlerini de gözlerinizin üzerine yerleştirip 5 dakika bekleyebilirsiniz. Yeşil çay poşetlerini dondurucuya koyup daha sonra gözlerinizin üzerine uygulayarak da göz altı torbalarınızın şişliğini azaltabilirsiniz.

Uyku

Uykusuzluk da gözler altında mor halkalara neden olabilir. Mümkünse daha düzenli bir uyku alışkanlığı edinin ve gece geç saatlere kadar oturmayın. Yetersiz uyku vücudun doğal ritmini bozar, uykusuz geceler ertesi gün şişmiş gözler olarak size geri döner.

Su

Her gün en azından 6 ila 8 bardak su tüketin. Vücut yeteri kadar sıvı alamadığında suyu tutmaya çalışır. Vücudunuzun ihtiyacı olan suyu ona verirseniz suyu tutmasına gerek kalmayacaktır.

Alerjiniz varsa tedavi olun

Alerjik kişiler göz sulanması, hapşırma veya burun akıntısından şikayetçi olabilirler. Bu alerjik durumlar gözler altında da şişliklere neden olur. Eğer alerjiniz veya doktorunuza bu belirtileri azaltmak için ne yapabileceğiniz ile ilgili danışın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.