Göz altındaki kırışıklıkları azaltmak için tedaviler

0
Göz çevresi
Gözler altındaki kırışıklıkları azaltmak için tedaviler

Kırışıklıklar cilt altındaki nem kaybı nedeniyle meydana gelir. Zamanla göz etrafı kırışıklıklara meyilli hale gelişir çünkü cilt elastisitesini ve nemini koruma yeteneğini kaybeder. Göz altındaki kırışıklıkları arttıran diğer sebepler ise ultraviyole ışınlara uzun süre maruz kalmak ve serbest radikallerdir. Serbest radikaller hava kirliliği gibi durumlardan da kaynaklanabilir. Bugün surat asıp kırışıklıklarınız ile yaşamayı öğrenme günü değil, kırışıklıklar ile savaşıp bu savaşı kazanma günüdür. Göz altındaki kırışıklıkların tedavisi için birçok çeşit ürün mevcuttur.

Göz kremleri

Göz kremleri göz altındaki kırışıklıklar için reçetesiz satılan ürünlerdir. Ancak ne yazık ki bunlarn çoğu yaşlanan ciltler için günlük çözümler sunmamaktadır. Bu kremlerde kullanılan bazı içeriklerin gerçekten yaşlanmayı yavaşlattığı klinik olarak kanıtlanmıştır. Bunlardan bazıları alfa hidroksi asitler, Retin-A ve östrojendir. Retinol, yeşil çay, likopen ve progesteron gibi başka gelecek vadeden maddeler ve bileşikler olsa da şu anda yaşlanmaya karşı kanıtlanmış bir etkileri bulunmamaktadır. Ancak bu maddeleri içeren bazı göz kremleri gerçekten pahalı olabilir. Eğer sınırlı bir bütçeniz varsa alfa hidroksi asit içeren kremleri çok geniş bir fiyat aralığında bulabilirsiniz. Göz kremlerini gece dinlendiğiniz sırada uygulayın.

Girişimsel olmayan tedaviler

Gözlerinizin altındaki kırışıklıklardan kurtulmak istiyorsunuz ancak plastik cerrahiye de sıcak bakmıyorsanız girişimsel olmayan tedaviler size bir alternatif sunabilir. Mikrodermabrazyon ve lazer tedavilerini deneyebilirsiniz. Mikrodermabrazyon gözlerin etrafındaki cildin üst tabakasını soymak, alttaki daha sıkı ve genç cildi ortaya çıkarmak için kullanılır. Lazer veya ışın bazlı tedaviler de aslında aynı şeyi yaparlar ancak daha keskin ve kesin noktaları hedefleme olanağına sahiptirler. BOTOX ise göz altındaki kırışıklıklar için başka bir alternatiftir. Cilt altına enjekte edilen BOTOX tedavisi girişimsel bir tedavi sayılmaz. Bu tedavide kasların kasılmasını engelleyen bir bileşik olan botulinum bakterisinden elde edilen toksin kullanılır.

Kozmetik operasyonlar

Eğer cerrahi bir operasyona girmeye niyetliyseniz kırışıklıklar için birçok alternatif tedavi seçeneği mevcut. Kırışıklıklar dolgu maddeleri ile tedavi edilebilmekte. Bu operasyonlarda göz altındaki cilde uygun bir yerden kesiler yapılarak dolgu maddeleri yerleştirilmekte e bu sayede kırışıklıklar giderilmekte. Bu işlem için kullanılabilecek çeşitli dolgu maddeleri mevcut. Bunlardan bazıları hastanın kendi vücudundan elde edilen yağ dokusu gibi organik materyaller iken sentetik polimerler ve kollejen bazlı ürünler de kullanılabilmektedir. Herkese iyi gelecek mucize bir tedavi yoktur. Bazı hastalar bazı tedavilere diğerlerinden daha iyi yanıt verebilmekteler. Bu nedenle sizin için doğru olan operasyonu seçmeden önce en iyisi olabildiğince farklı yerden fikir almaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.