Göz çevresi kırışıklıkları için bitkisel çözüm seçenekleri

0
Göz çevresi
Göz çevresi kırışıklıkları için

Yaşlanmanın belirtilerinden biri olan göz çevresi kırışıklıkları için bitkisel çözüm arayışları tüm kadınlarca sürdürülmektedir. Bu noktada pek çok yöntem ve uygulama olmakla birlikte, içlerinden en doğal ve en işe yarar olanların uygulanması gerekmektedir. Çünkü, özellikle göz çevresi hassas bir yapıya sahip olduğu için, her bulunan maske ya da ilaç kullanılmamalıdır. Bunlar yerine, ciddi anlamda doğal olan ve bitkisel malzemelerle desteklenen seçenekler değerlendirilmelidir. Kırışıklıkların giderilmesi, cilt bakımı kapsamında yapılan uygulamalar ile sağlanır.

Göz çevresinde ilerleyen yaş ile beraber artan kırışıklıkların en iyi şekilde önüne geçebilmek için, bakımına ve güzelliğine önem veren tüm kadınlara aşağıdaki yöntemleri sunmak istiyoruz.

Göz çevresi kırışıklıkları için bitkisel maskeler

Havuçlu Göz Maskesi

Havuç, yüksek derecede bir karoten içeriğe sahip olduğu için, cilt bakımı ürünleri içinde de mutlaka kullanılan bir sebzedir. Doğal cilt bakımı ve anti aging uygulamalarında da bu özelliği nedeni ile ilk sıralarda yer alır. Cildi güzelleştiren, tazeleyen ve kırışıklıkları azaltan yapısı ile kadınlar arasında fazlaca tercih edilen havuç, göz çevresi kırışıklıkları için bitkisel çözüm önerileri kapsamında havuçlu göz maskesi ile karşımıza çıkmaktadır.

Havucun antioksidan etkisi ve içeriğinde bol miktarda A vitamini olması da maskelerde neden bu sebzenin kullanıldığını açıklamaktadır.

Havuçlu Göz Maskesi İçin Gereken Malzemeler

  • 1 büyük havucun suyu
  • 1 çay kaşığı badem yağı

Hazırlanışı ve Uygulaması

Katı meyve sıkacağı aracılığı ile suyu çıkarılan havucun posası kenara ayrılır ve havuç suyu ile badem yağı karıştırılarak bir karışım elde edilir. Bu karışım 2 saat kadar buzdolabında soğutulur. Ardından dolaptan çıkartılan karışım, göz altlarına ve çevresine sürülerek yarım saat bu şekilde bekletilir.

Katı meyve sıkacağının bulunmadığı durumlarda havuç rendelenerek de kullanılabilmektedir.

Yumurta Akı Maskesi

Her derde deva yumurta akı, kırışıklıklara da iyi gelmektedir. Besleyici özelliği bulunan yumurtanın yaşlandırmayı geciktirici etkisi, bakım ürünleri ve ev yapımı maskelerde öne çıkmaktadır.

Yumurta Akı Maskesi İçin Gereken Malzemeler

  • 1 ya da 2 yumurtanın beyaz kısmı
  • Bir kap çok soğuk su
  • Bir miktar pamuk

Hazırlanışı ve Uygulaması

Göz çevresine ve kırışıklık görülen her noktaya yumurta akı sürülür. Sürülen yumurta akının cilt üzerinde kuruması beklenir ve ardından da kuruyan yumurta akı, çok soğuk suya batırılmış pamuk yardımı ile temizlenir.

Lahanalı Göz Maskesi

Lahana, erken yaşlanmaya engel olan güçlü bir sebzedir. Antioksidan özelliği olan bu sebze, çoğu bakım ürününün özünde kullanılmaktadır. Sadece lahana yaprakları ile uygulanan lahanalı göz maskesinin ayrıntıları şu şekildedir;

Lahanalı Göz Maskesi İçin Gereken Malzemeler

3 ya da 4 adet lahana yaprağı

Hazırlanışı ve Uygulaması

Lahana yaprakları bir kaşık yardımı ile ezilir ve yaprakların suyu çıkartılır. Elde edilen lahana yaprağı suyu, parmak uçları yardımıyla göz çevresine sürülür ve bu sırada ufak masaj hareketleri de yapılır. Lahana suyunun göz çevresinde yaklaşık 20 dakika bekletilmesinin ardından soğuk su ile durulama işlemi yapılır.

Muzlu Göz Maskesi

Bilindiği gibi muz, A ve C vitaminleri yönünden zengin bir meyvedir. Yaşlanma etkilerini yavaşlatması ile bilinen muzun maskelerdeki yaygın kullanımı da bununla ilgilidir. Göz çevresine uygulanan muzlu göz maskesi ise cildi tazeleyerek kırışıklıkları önleyecektir.

Muzlu Göz Maskesi İçin Gereken Malzemeler

  • 1 adet olgun muz
  • 1 ya da 2 çay kaşığı gül suyu

Hazırlanışı ve Uygulaması

Olgun haldeki muz çok iyi bir şekilde ezilir. Hazırda tutulan gül suyu ile ezilmiş muz karıştırılır. Elde edilen karışım göz çevresine sürülür ve yaklaşık 30 dakika kadar bu şekilde beklenir. Daha sonrasında ise ılık su yardımı ile yüz temizliği yapılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.