Göz çevresi kırışıklıkları için doğal bakım önerileri

0

Göz çevresiGöz çevresi kırışıklıkları genellikle yaşın ilerlemesinin bir belirtisi olarak görülür. Ancak bazı kişilerde genetik etkenler, alkol ve sigara alışkanlığı, güneşe maruz kalma gibi olumsuz etkenler nedeniyle daha erken yaşlarda ortaya çıkabilir. Bu sorunu olan kişilerin kırışık giderici göz kremilerle cilt bakımı yapmaya yönelmeleri yerine, doğal bakım ürünleri kullanarak kırışıklıkların oluşmasını geciktirmeleri, oluşmuş kırışıklıkları azaltmaları mümkün olabilir. Doğal yağlar ve maskelerle cilt bakımını düzenli bir şekilde yaparsanız, göz çevresi kırışıklıklarından doğal bakımla sizlerde kurtulabilirsiniz.

Göz çevresi kırışıklıkları için doğal maskeler

Havuçlu göz maskesi

İçeriğindeki karoten miktarı yüksek olan havuçla hazırlanacak göz maskesi cildin görünümünde olumlu etkiler yapacak ve kırışıklıkların azaltılmasında etkili olacaktır. Cildin korunmasına yardımcı olan karoten, vücutta serbest radikallerle savaşan hücrelerin oluşmasında rol oynamakta, antioksidan etkiye sahip A vitaminine dönüştürülmektedir. Bu maskeyi hazırlamak için, büyük boy bir havucun suyunu çıkarın. Bunun içine 1 çay kaşığı badem yağı ilave ederek, buzdolabında 2 saat kadar soğutun. Bunu göz çevresine sürerek yarım saat kadar bekletin. Düzenli olarak uyguladığınızda, havuç maskesinin işe yaradığını hemen fark edeceksiniz.

Muzlu göz maskesi

İçeriğinde A ve C vitaminlerini barındıran muz, ciltteki yaşlanma etkilerini azaltmakta, cildi koruyarak yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Göz çevresi kırışıklıkları için bu doğal maskeden mutlaka yararlanmalısınız. Bunun için olgun bir muzu tabağın içinde ezin. Buna 1-2 çay kaşığı gül suyu ilave edin. Göz çevresine sürdüğünüz maskeyi, yarım saat kadar bekletip ılık suyla yıkayın.

Lahanalı göz maskesi

Antioksidan etkisi nedeniyle lahanayla erken yaşlanma etkilerini giderebilirsiniz. Bunun için lahana yapraklarının suyunu çıkararak, göz çevresine bununla masaj yapmalısınız. Cildinizde 20 dakika kadar lahana suyunu bekleterek, soğuk suyla yıkamalısınız.

Yumurta akı maskesi

Bu maskeyi hem göz çevresinde, hem de dudakların çevresinde olan kırışıkları gidermek için kullanabilirsiniz. Sürdüğünüz yumurta akı kuruduktan sonra, soğuk suya batırılan pamukla maskeyi cildinizden temizleyebilirsiniz.

Göz çevresi kırışıklıkları için doğal yağlar

Kayısı çekirdeği yağı

İçeriğinde bol miktarda A vitamini bulunduğundan, kayısı çekirdeği yağı cildin gençleşmesinde, kırışıklıkların ve lekelerin giderilmesinde faydalı olacaktır. Ayrıca cilt kuruluğunun giderilmesi içinde bu doğal yağı kullanabilirsiniz. Yağı cildinize masaj şeklinde uygulayabilirsiniz.

Doğal zeytinyağı

Ciltte olan kırışıklıkların giderilmesi için doğal zeytinyağından faydalanabilirsiniz. Nemlendirici etkisinin olması nedeniyle yine göz çevresine masaj şeklinde uygulanabilir. Buna devam ettiğinizde göz çevresinde mimikler nedeniyle oluşabilecek kırışıklıkları engelleyebilirsiniz. Antioksidan içeriğinin fazla olması nedeniyle zeytinyağı, lekelere ve kırışıklıklara sebep olan serbest radikalleri etkisizleştirir.

Buğday yağı

Bu doğal yağ sayesinde göz çevresinde oluşan kırışıklıkların ilerlemesine engel olabilirsiniz. Kullanımına devam ettiğiniz sürece yeni kırışıklıkların oluşmasına da güzel bir önlem alabilirsiniz. Kozmetik sanayiinde üretilen cilt bakım ürünlerinin çoğunda buğday yağı bulunmaktadır. İçeriğinde cilt bakımı için önemli olan E vitamini bulunduran buğday yağından evlerinizde sizlerde faydalanmalısınız. Cildinize tatbik ettiğiniz bu yağı yarım saat kadar bekleterek, ılık suyla yıkayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.