Göz çevresinde egzama

| 2012/12/21 | 1 Comment
Göz çevresi

Göz çevresi

Egzama tüm vücudu etkileyen bir cilt hastalığıdır. Bu etkilerden göz çevresi de nasibini alır. Göz kapakları ve göz çevresinde etkilerini gösteren egzama cilt kuruluğu ve kaşıntı yapar. Göz çevresinde egzama bitkisel tedavisi mevcuttur. Göz çevresindeki egzamaya neler iyi gelir birlikte inceleyelim.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı  göz çevresinde egzama için etkili, doğal bir çözümdür. Düzenli kullanım sonunda etkilenen kısmında iyileşme görülür. Çay ağacı yağı gözlerin etrafındaki kaşıntı hissi ve kuruluğu yatıştırır.

Çuha çiçeği yağı

Çuha çiçeği yağı egzamaya karşı bir başka etkili çözümdür. Belirtileri azaltmak ve etkilenen alanın kuruluğunu alıp nemlendirmek için çok etkilidir. Çuha çiçeği yağı omega 6 yağ asitleri içerir ve tablet ya da sıvı formda tüketilebilmektedir. Çuha çiçeği yağı egzama için en iyi doğal ilaçlardan biri olarak kabul edilmektedir.

Neem yağı

Neem yağı, Hindistan ve diğer tropik ülkelerde bulunan bir ağaçtan elde edilmektedir. Kan temizleme ve cilt iltihabı hafifletilmesi iyidir. Hem de göz çevresindeki kuruluğu alır. Neem yağı etkilenen kısmın üzerine kapsül formunda ya da topikal şekilde direkt olarak uygulanabilir.

Probiyotikler

Probiyotikler ayrıca iyi bakteriler olarak da bilinidler. Probiyotikler, sindirim sistemi üzerinde yoğunlaşmış mikrobiyal organizmalardır. Probiyotikler, potansiyel olarak tehlikeli bakteri ve diğer zararlı mikroorganizmaların büyümesini engelleyerek bağışıklık sistemi fonksiyonunu güçlendirir. Ayrıca bu bakteriler sindirim sistemini de korurlar. Probiyotik takviyeleri özellikle çocuklarda ve gıda alerjenleri üzerinde hassas olan kişilerde egzama sıklığını azaltabilir. Probiyotik egzama hastası bebeklerde ve çocuklarda tedavi için kullanılır. Bebek ve çocuklara probiyotik içeren besinler vermeden önce kesinlikle doktorunuza danışmalısınız.

Su

Göz çevresinde egzama son derece kuru ve kaşıntılı olan bir durumdur. Bu ayrıca vücudun yeterli miktarda su almadığının da göstergesidir. Vücut susuz kaldığında, ciltteki nem dengesinin korundenge ve homeostaz korumak için vücudun diğer bölgelerinden su temini olacaktır. Resim besleme eksikliği ile su arasında artan talebin, dehidrasyon egzama oluşumu teşvik sonuçta elde edilen durum, olacaktır.

Bitkisel kremler ve topikal nemlendiriciler sadece belirli bir süre için göz çevresindeki egzama belirtilerini rahatlatmaya yardımcı olabilir. İlaç uygulandığında aynı zamanda iyi beslenme ve yeterli su tüketimiyle göz çevresindeki egzama tedavisi desteklenmelidir.

Etiketler: , , , ,

Kategori: Cilt Sorunları, Egzama, Genel

Yazar Hakknda ()

Yorumlar (1)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. diana dedi ki:

    Goz chevresindeki egzema tedavi gördum advantan pomed kulandim.gechti,ama üc gün sonra kirpiklarin dibinde tekrar kashinti başladi.bu hastalik geçicimi? Kalıcimı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir