Göz etrafındaki kistler nasıl çıkartılır?

0
Göz çevresi
Göz etrafındaki kistler

Göz kapağı bezleri gözlerinizi yağlayan sağlıklı bir sıvı salgılar. Bazı zamanlar bu bezlerden bir tanesi iltihaplanmaya başlar. Bu durumda, bir kist veya şalazyon denilen küçük sıvı dolu yumru, göz kapağının üst veya alt kısmında oluşabilir. Bazen kaybolur ama diğer zamanlarda ise büyür ve daha görülür hale gelir. Tıbbi müdahale gerektirmeyen bazı kistleri evde tedavi etmek mümkündür. Ancak göz ciddi bir bölgedir ve oldukça hassastır. Kistlerin büyüklüğü sizi endişeye sevk edecek kadar büyük ise hemen bir uzman göz doktora başvurmalısınız.

Göz etrafındaki kistleri temizlemek için malzemeler

  • Sıcak baskı bez
  • Doktor
  • Antibiyotikler

Göz etrafındaki kistleri temizlemek için ipuçları

1

Kistin üzerine sıcak bir bez ile baskı uygulayın. Bu bez kanın iyileşmesine ve kistin daha kolay ve hızlı akmasını yardımcı olacaktır.

2

Göz kistinize her gün düzenli olarak buhar banyosu yaptırın. Sıcak bir kaptan çıkan buharları gözünüze uygulayın. Zamanla gözünüzdeki kan yumuşayacak, kist akacak ve sorun ortadan kalkacaktır.

3

Bir doktora danışın, doktor muayene sonrası size bir antibiyotik verebilir. Bazı durumlarda kist büyüyecektir ve korneanıza baskı uygulayacaktır ayrıca görüşünüzü de engelleyebilir. Doktor ile bu konuyu mutlaka detaylı bir şekilde konuşun.

4

Ameliyat hakkında doktorunuza bir danışın. Eğer kist büyürse daha büyük bir sorun oluşturabilir bu yüzden ameliyat gerekebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.