Göz lekelerinin tedavisinde uygulanan yöntemler

0
Mavi göz
Göz

Göz lekelerinin tedavisinde çok fazla sayıda cerrahi müdahale alternatifi bulunmaktadır. Ameliyatlarla göz içindeki sıvı değiştirilmekte ve gözün ışığa duyarlı kısmı hiçbir zarar görmemektedir. Mikrocerrahi yöntemlerle göz içindeki lekeler mikroskop altında 100 kat büyütülmekte ve göz, görme özelliğini kaybedecek ölçüde zarar görmemektedir.

Göz doktorunuz göz içindeki lekeler veya yaralanmalar üzerine göz içindeki sıvıyı kısmen veya tamamen boşaltmak isteyebilir. Göz ameliyatının yan etkileri mutlaka olacaktır ancak bu daha çok cerrahi yeteneğe bağlıdır. Gerekli prosedürler sonrası ameliyata geçilir. Göz içerisindeki sıvı boşaltıldıktan sonra göz basıncını muhafaza etmek için göz içine hava veya gaz enjeksiyon edilir. Daha sonra hızla göz içine başka bir sıvı enjekte edilerek göz sıvısı değiştirilir ve göz, lekelerden arındırılır.

Göz, etrafındaki birçok dokuya bağlı olduğundan; cerrah, membranektomi adı verilen bir yöntemle küçük çeşitli aletler kullanabilmektedir. Bu aletler küçük cımbız veya kanca olabilmektedir. Ayrıca gözün etrafındaki dokulardan kolayca sıyrılabilmesi için ameliyat öncesi, göze zarar vermeyecek spreyler sıkılabilir.

Yan Etkileri

Ameliyat genellikle başarılı da olsa bazı yan etkiler şansa bağlı olarak kalabilmektedir. Göz içinde retina zarar görebilir veya göz içinde kanama meydana gelerek katarakt oluşabilir. Bazı özel durumlarda göz dokusu ciddi hasar görebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.