Gözaltı şişlikleri ve halkarı için ne yapmalı?

0
Göz
Gözaltı şişlikleri ve halkarı için

Gözler altındaki koyu renkli halkalar ve şişlikler yaşlanma, uykusuzluk, yetersiz su tüketimi, cilt kuruluğu ve tabi stres nedeniyle belirginleşir. Bu durumu kontrol ederken gözaltlarınızın ve kapaklarınızın çok az yağ barındırdığını aklınızdan çıkarmamalısınız. Çünkü gözlerimizin çevresindeki deri daha az yağlı olduğu için, deriniz kuruluğa, pul pul dökülmelere ve renk değişimine müsaittir. Hatta daha da fazlası; gözlerinizin etrafındaki kaslar her gülümsemenizde ve kahkahanızda sürekli çalıştıkları için göz çevresindeki kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Bu durum sizi rahatsız etse de, endişelenmeyin. Bu durumu düzeltmek hatta kontrol altına alabilmek için birçok yöntem vardır ve biz de burada birkaçını sizin için toparladık.

  • Bol bol su için. Vücudunuzun ve cildinizin bol miktarda suya ihtiyacı var. Özellikle su içmek sabah uyandığınızda gözler altında oluşan şişliklerinizi önlemeye yardımcı olur. Her gün en az 8 bardak su içmelisiniz. Kahve ve alkol gibi diüretik özellikli içeceklerden kaçının, çünkü diüretikler vücuttan su atılımına neden olurlar.
  • Göz jeli ya da göz kremi kullanın. Uyku öncesinde göz çevresinin nemlendirilmesi önemlidir. Tabi göz kreminizi seçerken olabildiğince özenli olmalısınız. Göz kreminizin bir damla bile su içermemesi çok önemli. Su içeriğindeki maddeler şişliğinizin nedenlerini tetikleyebilir ve şişkinliğinizi artırabilir. Bu nedenle göz kreminizi almadan önce mutlaka içeriğini kontrol edin. Kremin cildinize etkisini artırmak için, krem sürmeden önce soğutulmuş bir havluyu gözünüzün üzerinde 3-4 dakika kadar bekletebilirsiniz.
  • Kapatıcı kullanın. Göz çevrenizdeki koyu renkli halkaları ve kırışıklıklarınızı saklamak için en iyi yöntem açık renk kapatıcı kullanmaktır. Koyu bölgelere kapatıcınızı sürün ve cilt tonunuzun eşitlenip eşitlenmediğini kontrol edin. Göz çevresine kapatıcının özenle sürülüp, yedirilmesi önemlidir.
  • Hafif krem bazlı göz farı kullanın. Özellikle şişkin göz kapakları olanlar çok ince bir kat halinde sürerek görünümlerini iyileştirebilirler.
  • Beyaz göz kalemi kullanın. Beyaz, sedef ya da pembe renkli göz kalemleri gözlerinizi olduğundan daha büyük gösterir. Gözünüzün çevresi boyunca içine açık renkli göz kaleminizi sürün. Özellikle gözaltınıza ana hatlarına uygun, dümdüz süremeye özen gösterin. Beyaz göz kalemi aynı zamanda varsa gözlerinizdeki kızarıklıkları da kapatacaktır.
  • Rimel sürün. Rimel sürerek kirpiklerinizi daha uzun gösterebilir ve gözlerinizin güzelliğini ön plana çıkarabilirsiniz. Özellikle ince kirpikli kişilerin en az 2 kat sürmesi gerekmektedir. Ve sonrasında kirpiklerinizi kıvırmak için kirpik kıvırıcınızı kullanın.

Sağlıklı bir cildin temelinde iyi alınmış bir uyku düzeni ve sağlıklı beslenmek yatar. Eğer hayat düzeniniz bunları yeteri kadar almanıza engelse, kozmetik ürünleriyle kırışıklıklarınızı önleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.