Gözenek nedir neden büyür

0

ciltteki gözeneklerGözenek cilt yüzeyinde yer alan ve vücudun salgıladığı sıvıların dışarıya atılmasını sağlayan oluşumlardır. Ciltte bulunan gözeneklerden yağ ve ter gibi sıvılar dışarıya atılırken, cildin nemli kalmasına yardımcı olurlar. Böyle önemli bir görevi olan gözeneklerin bazı kişilerde normalden geniş olması estetik olarak sorun yaratabilir. Bunun nedeni büyük olasılıkla genetik faktörlerden kaynaklanır. Fakat cilt bakımının gereği gibi yapılmaması ya da uzun süre güneş ışığına maruz kalınması gibi dış etkenlerde gözeneklerin boyutlarını etkileyebilir. Bu durum ciltte siyah nokta ve devamında sivilce oluşumuna neden olabilir.

Gözenekleri etkileyen faktörler

Genetik faktörler

İnsanların genetik özellikleri nasıl bir cilt yapısının olacağını belirleyen en önemli unsurdur. En yakın aile bireylerinin cilt özellikleri kişilerin cildini belirleyicidir. Kuru cilt yapısında gözenekler küçük olurken, yağlı ve karma cilt yapısında gözenekler daha geniş olur.

Cilt bakımı

Cildinizdeki bakıma yeteri kadar özen göstermediğinizde yani ölü hücreleri düzenli şekilde temizlemediğinizde gözenekler daha dolu olacağından, dışarıdan büyük ve geniş görünecektir. Bu nedenle cildin temizlenmesi hem siyah nokta ve sivilce oluşumunu azaltacak, hem de gözeneklerinizin büyük görünmesine engel olacaktır.

Yaşın ilerlemesi

Cilt yaşın ilerlemesiyle birlikte esnekliğini kaybeder. Bunun nedeni elastin ve kalojenin azalmasındandır. Bu etki uzun bir sürece yayıldığından, erken yaşlardan itibaren cildin dayanıklılığı arttıracak cilt bakımına özen gösterilmelidir.

Güneş ışığı

Cildin uzun süre güneşte kalması gözeneklerin açılması, cilt lekelerinin oluşması gibi olumsuz etkilere neden olabilir. Çünkü güneşin cildin üst katmanı olan epidermis tabakasını kalınlaştırma etkisi vardır. Bu nedenle gözenekler derinleşerek daha geniş görünecektir.

Yaşam tarzı

Özellikle yaşın ilerlemesi, hava kirliliği, stres ve sigara alışkanlığı gibi unsurlar ciltte gözeneklere direkt olarak zarar verebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.