Gözenek Sıkılaştırıcı Ürünler Nelerdir

0

YüzKadınların en çok önem verdiği konulardan birisi, gözeneklerin sıkı olması ile elde edilen güzel cilt görüntüsüdür. Bu nedenle de gözenek sıkılaştırıcı ürünler her zaman merak edilmektedir. Bu tip doğal ürünler ile cilde yapılan doğru uygulamalar sayesinde, gözeneklerin kısa zamanda sıkılaştığı görülmektedir.

Geniş gözenekli cilt yapısı, ne kadar bakımlı olursa olsun kötü ve bakımsız görünmektedir. Geniş yapıların içinde siyah nokta ve yağ birikmesi yaşanabilir. Daha sıkı ve daha hoş bir görüntü için gözeneklerin sıkılaştırılması ve genişliklerin azaltılması istenmektedir. Bunlar için ise, bir takım gözenek sıkılaştırıcı ürünler kullanılabilir.

 1. Buz

Malzemeler

Buzun gözenekler için kullanılmasındaki temel unsur, soğuğun gözenekleri büzüştürücü ve küçültücü etkisinden kaynaklanmaktadır. O nedenle de, en kolay ulaşılabilecek gözenek sıkılaştırıcı ürünlerden bir tanesi, buzdur.

Uygulaması

Temiz bir bez yardımı ile, günde birkaç sefer deri üzerinde gezdirilerek sonuç alınabilen bu yöntem, makyaj yapılmadan önce de uygulanabilmektedir.

 1. Şeker Maskesi

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı kadar şeker
 • 1 yemek kaşığı ölçüsünde zeytinyağı
 • Birkaç damla limon suyu

Hazırlanışı ve Uygulaması

Şeker, zeytinyağı ve limon suyu, güzelce karıştırılır. Uygun bir kıvama gelince de bu karışım yüze sürülür. Ardından soğuk su ile durulanan maske, haftada birkaç defa düzenli olarak uygulanır.

Aynı şekilde, limon suyu ve şekerin bal ile karışımı da benzer bir etki yaratacağı için, o maske de değerlendirilebilir.

 1. Fuller Toprağı

Malzemeler

Fuller toprağı, cilt temizliği ve yağ dengesinin kurulması için çok önemli bir maddedir. Aynı zamanda bu madde, geniş gözeneklere de çare olarak kullanılmaktadır. Deri üzerindeki izler, çeşitli lekeler ve diğer sorunları en aza indiren fuller toprağının uygulama biçimi aşağıda verilmiştir.

Uygulaması

2 yemek kaşığı ölçüsündeki gül suyu ile fuller toprağı karıştırılır. Fırça yardımı ile yüze bu karışım sürülür. Ardından 15 dakika sonra soğuk su ile yüz yıkanır ve haftada birkaç defa bu işlem tekrarlanır.

 1. Yoğurt

Malzemeler

Yoğurt, cilt adına oldukça iyileştirici ve yenileyici etkilere sahip bir maddedir.

Uygulaması

Gözenekleri sıkılaştırın, cildi tazeleyen ve ölü hücreleri temizleyen yoğurt, yüze sürülür ve 10 dakika bekletilir. Ardından soğuk su ile yüzün yıkanması sağlanır. Bu işlem, her gün ya da haftada 4 – 5 defa tekrarlanır.

 1. Yumurta Akı

Yumurta akı, cilde faydalı doğal ürünlerin arasında sayılmaktadır.

Uygulaması

Sadece yumurta akından oluşan homojen karışım, yüzün her tarafına eşit olarak dağıtılır. Yumurta akı kuruduktan sonra ise güzelce durulanır. Haftada 2 defa uygulanan bu yöntemi yaklaşık 1 – 2 ay içinde çok güzel sonuçlar verecektir.

 1. Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi, özellikle ölü derileri temizlemesi ve cildi tazelemesi ile bilinirken, aynı zamanda bu madde geniş gözenekleri de sıkılaştırmaktadır.

Uygulaması

Bal, süt tozu ve yulaf ezmesinin karışımı, cilde iyi gelen karışımlar arasındadır. Bu karışımdan oluşan maskeyi, yüze güzelce yedirerek sürün. 15 – 20 dakika kadar sonra maskeyi yüzünüzden temizleyin. Haftada 1 defa uygulanarak, maskenin ne ölçüde işe yaradığını gözlerinizle görün.

 1. Salatalık

En sık gördüğümüz maske malzemeleri arasında, kesinlikle salatalık yer almaktadır. Doğal bir sıkılaştırıcı olan salatalık, cilt gözeneklerini de uygun küçüklüğe getirmektedir.

Uygulaması

Salatalık rendelenir ve bu sırada ortaya salatalık suyu da çıkarılır. Ortaya çıkan salatalık suyu, bir pamuk yardımı ile cilde sürülür. 15 – 20 dakika kadar ciltte kalan salatalık suyu, daha sonrasında soğuk su ile durulanır. Bir ay boyunca her gün uygulanan bu yöntem, geniş gözenekleri kapatmayı sağlayacaktır.

 1. Elma Sirkesi

Cilt tonerleri içindeki en doğal yapılı olanlardan biri, elma sirkesidir. Aynı zamanda yine doğal bir sıkılaştırıcı olan elma sirkesi, pek çok kadın tarafından doğal bakım malzemeleri arasında değerlendirilmektedir.

Uygulaması

Elma sirkesinin uygulanması ise oldukça basittir. Eşit miktarda su ile karıştırılan elma sirkesi, bir pamuk yardımı ile cilde sürülür ve bir dakika kadar bu karışımın yüzde durması sağlanır. Daha sonrasında soğuk su ile durulanan karışım, gözeneklere doğrudan etki eder. Her gece yatmadan önce uygulanan bu yöntem ile, yaklaşık 3 haftada güzel sonuçlar alabileceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.